Onko tietoa paljon kaloreita on salmiakissa? Söin äsken 34g Halvan Salmiakki-askin.
En löytäny sivuilta tietoa, eikä askissa lue.
En löytäny sivuilta tietoa, eikä askissa lue.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=12&lang=fi
Mutta suolaa onkin sitten ihan älyttömästi.
0,4g per sata grammaa, onpas paljon! esim leivässä on usein moninkertainen määrä.
Salmiakki eli ammoniumkloridi on eräs suola. Salmiakkipastilleissa sitä on hyvin vähän, pelkkänä mausteena. Sen mahdollisella energiasisällöllä ei ole käytännössä mitään merkitystä.
Pastillien massassa on kaikkea muuta töhnää - sokereita, arabikumia jne. Arabikumi (E414) on kasvishartsia, kumipuun kuivattua mehua. Näiden aineiden energiapitoisuus on jopa huomattava. Toisaalta pastillirasian 34 grammaa eivät heiluttele mitään minnekään.
Pastillirasiassa saattaa olla pienellä painettuna lyhyt tuoteselostekin, mene tiedä.
eikö verensokeripitoisuus ei muutu mitenkään tuon 34 gramman jälkeen? insuliinia ei erity vereen? kyllä se heiluttelee aika hyvinkin. mutta totta että salmiakki itsessään ei vaikuta mihinkään, vaan se sokeri tai tärkkelys mistä itse karkki on tehty.
Täyttä suolaa.
Keksi parempaa naposteltavaa!
Rasvattomuus tosin plussaa.
kun karkkia syö, ei varmaan salmiakin suola haittaa. Sitä paitsi lakuissa on hieman vähemmän kaloreita kuin muissa karkeissa. Ja tosiaan, tuon Finelin taulukon mukaanhan yhdessä rasiassa alle sata kcal!