Ylämäkitreeni

hemari75

Muistan lukeneeni jostain jonkun juoksugurun mainostavan, että tärkein kova harjoitus aloittelevalle maratoonarille olisi ylämäkijuoksu. Ylämäkitreenin merkitys laskisi hänen mukaansa vasta silloin, kun pitkä lenkki venyisi oliko se nyt peräti 32 kilometriksi. Onko ajatuksia tai kokemuksia jokaviikkoisesta tai muuten säännöllisestä ylämäkitreenistä?

Itse mietin sitä, että olisiko tuosta harjoitusmuodosta parin kuukauden intensiivisellä ylämäkijuoksulla aikojen parantajaksi puolikkaalle tai maratonille.

3

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu

      missään nimessä aloittelevalle mäkivetoja,(jos tässä nyt sitä tarkoitettiin?) ja kokeneemmallekaan ei joka viikko, koska treeni on rankkaa ja vaatii pitkän palautumisen. aloittelijan harjoittelussa pääpaino on peruskestävyyden kehittämisessä, ja vasta kun se on kunnossa, voidaan alkaa tehdä myös vauhtiharjoittelua ja erilaisia vetoja.

      • rraa

        Veikkaisin, että tokaisu tarkoittaa sitä, että aloittelijoilla yleisin rajoittava tekijä on jalkojen kestävyys maratonilla.

        Mäkiveto sinällään ei välttämättä tarkoita hapenottoharjoitusta, koska vedot voivat olla tosi lyhyitä tai pidempiä, mutta riittävän hitaita. Pääasia kai, että "juoksulihaksiin" saadaan lisää (kesto)voimaa.

        Olisin myös hieman eri mieltä vedoista: aloittelijan kannattaa tehdä ainakin lyhyitä tekniikkavetoja ja pientä voimaharjoittelua. Lisäksi riittävän hitaasti ja lyhyesti tehtynä tavalliset intervallit tuovat vaihtelua PK:hon, vaikkeivat varsinaisesti tehokasta vauhtikestävyys- tai hapenottotreeniä olisikaan.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Toivottavasti aloittajan ei enää ole tarvinnut miettiä asiaa vaan on päässyt ylämäkitreenien makuun.

      Teen ylämäkipainotteisia intervallivetoja ainakin kerran viikossa ja välillä ihan puhtaasti ylämäkeen juosten. Nousumetrejä kyseisessä mäessä on 60 metriä ja matka n. 700 m ja aikaa nousuun menee minulla nelisen minuuttia. Alusta on hiekkatietä ja kallioista polkua ja jyrkkyys kasvaa loppua kohti.

      Alas tulen rentoa hölkkää eli palautuskin on ajallisesti aika pitkä, mutta siihen on ihan käytännön syy, kun mäki loppuu sinne 60 metrin korkeuteen ja pitää palata alkuun.

      Teen vetoja n. 7 kpl. Veto vedolta syke nousee ylemmäs, mutta putoaa toki välillä. Harjoituksen alkuun ja loppuun teen verkkaa.

      Pidemmän päälle mäkivedot keventävät juoksua ylämäissä (ei liene yllätys) mikä auttaa erityisesti suunnistuksessa, kun muutaman 30 - 40 metrisen nousun jälkeen juoksu vielä kulkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1779
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1111
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1086
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      972
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      829
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      150
      799
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      53
      745
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      684
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe