Mistä valmistetaan
Lasanje
Tiedosta kiinnoistunut
4963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valkokastike:
3 rkl juoksevaa magrariinia
0,75 dl vehnäjauhoja
2,5 dl ruokakermaa
5 dl maitoa
1 tl suolaa
valkopippuria
Jauhelihakastike:
400 g jauhelihaa
iso sipuli
2 valkosipulinkynttä
500 g valmista tomaattista pastakastiketta
0,5 dl vettä
1 tl oreganoa
mustapippuria
250 g lasagnelevyjä
3 dl juustoraastetta
Valmista aluksi valkokastike. Sulata rasva kattilan pohjalla. Lisää vehnäjauhot ja anna kiehua hetki. Lisää ruokakerma ja maito koko ajan sekoittaen. Kiehauta kastike ja anna sen kiehua miedolla lämmöllä 5-10 minuuttia. Mausta suolalla ja pippurilla. Valmista seuraavaksi jauhelihakastike. Paista jauheliha paistinpannulla. Lisää joukkoon kuutioitu sipuli ja puristetut valkosipulin kynnet. Anna kiehua hetki. Lisää joukkoon pastakastike. Huuhtele purkki vedellä ja kaada liemi kastikkeen joukkoon. Lisää kastikkeeseen liemikuutio ja mausteet ja hauduta hetki. Voitele suorakaiteen muotoinen uunivuoka. Aloita lasagnen kokoaminen kaatamalla neljännes valkokastikkeesta vuokaan. Lado seuraavaksi kolme lasagnelevyä ja pinnalle neljännes valkokastikkeesta ja puolet jauhelihakastikkeesta. Tee seuraavat kerrokset samalla tavalla. Asettele päällimmäiseksi neljännes valkokastikkeesta ja juustoraaste. Paista 175 °C:n lämpötilassa noin tunnin ajan.
Osta lasagnelevyt tuorepastana. Bechamel, eli valkokastike on yrjöä, unohda se. 400-500g sikanauta jauhelihaa, perus Ragulettoa purkki, keittokinkkua, suolaa, oreganoa ja tietysti Mozzarellaa n. 1,5 pussia raasteena.
Paista kattilassa ja mausta jauheliha suolalla ja mustapippurilla. Lopuksi lisää Raguletto-tomaattikastike ja oreganoa maun mukaan. Silppua sopiva määrä keittokinkkua sotkuun mukaan.
Levitä ekana jauheliha/keittokinkku/tomaattikastike mössöä sen verran uunivuoan pohjalle, että kunnolla peittyy (n.1cm) sitten kerros pastalevystä. Sen päälle maun mukaan Mozzarella-raastetta, lihakastike-mössöä, taas pasta-levyn pala, juusto jne. Päällimmäiseksi kuitenkin juustoa kunnolla. Jos ei tykkää ruskistuneesta pinnasta niin laita foliota tai joku kansi vuokaan.
Uuni voi olla ennalta lämmitetty 200 asteeseen tai viskaa paketti kylmään uuniin keskelle, viisarit 200 asteen kohdalle ja homma on 45-60min valmis (uunista riippuen)
Jos huvittaa niin lihamössön sekaan voi heittää oman maun mukaan vaikka valkosipulia, aurinkokuivatettuja tomaatteja, vihreää chiliä, oliiveja tms.
Pitää aina muistaa, että ruoanlaitto on taidetta, joten ei pidä rajoittua keittokirjojen reseptien ohjeistuksiin.
Sait jo tuossa lasagnen valmistusohjeita, mutta et vastausta kysymykseesi.
Lasagnelevyt ovat ihan samanlaista pastaa kuin erilaiset makaronit ja spagetitkin. Durumvehnää ja vettä, siinä kaikki.
Tavallinen kuivapasta tunnetaan Italiassa nimellä pasta secca. Se valmistetaan Etelä-Italiassa viljeltävästä durumvehnästä (semola di grano duro, "kova vehnä") ja vedestä. Kaupan kuivatavarahyllystä löytyvät lasagnelevyt ovat normaalisti juuri tällaista kuivapastaa.
Munapasta on italiaksi pasta all'uovo. Pohjois-Italiassa ei kasvateta durumvehnää. Pasta tehdään siellä tavallisesta hienosta vehnäjauhosta ja sitkoaine siihen saadaan munasta. Kotona valmistettavassa munapastassa on noin 100 g jauhoja yhtä munaa kohti. Munapastasta valmistettuja lasagnelevyjä on tarjolla kaupoissakin; niitä löytyy lähinnä tuoretuotepuolelta pehmeiden tuorepastatuotteiden joukosta.
...pikkuvinkki.