illistää = näyttää kieltä
Kuinkahan laajalla alueella tämä hieno sana on käytössä? Itse olen kotoisin Pohjois-Pohjanmaalta, jossa kyseisen sanan merkitys yleensä ottaen tunnetaan. Vaikuttaa siltä, että ainakin eteläisessä Suomessa sana on useille vieras.
illistää ja illistys
22
7794
Vastaukset
- Eteläsuomalainen
Ensimmäistä kertaa tuon sanan kuulen. Tai siis tässä tapauksessa näen.
- kokkolalainen
Itsekin oon huomannu, että tämä meillä päin lasten puheessa aivan tavanomainen sana, herättää etelämpänä kummastusta. Eihän noilla etelän ihmisillä taida olla illistämiselle edes omaa sanaa!
Luulenpa, että 'illistää' on samaa juurta kuin 'ilveillä'...- myös eteläsuomalainen
itselleni on vieras enkä ole kuullut käytettävän, mutta osaan aika hyvin yhdistää, että jotain irvistämisen tapaista sen on oltava. onhan ne äänteiltäänkin aika lähellä: irvistää - illistää. ja onhan se ilveilläkin aika lähellä.
Jotenkin tuo sana on jäänyt mieleen Huovisen Lampaansyöjistä. Sepe ja Valtteri kuvittelevat, miltä näyttäisi koulu täynnä humalaisia opettajia: "Joka ikkunasta illistelisi niiden punaisia naamoja..."
- Anonyymi
wiikatemies kirjoitti:
Jotenkin tuo sana on jäänyt mieleen Huovisen Lampaansyöjistä. Sepe ja Valtteri kuvittelevat, miltä näyttäisi koulu täynnä humalaisia opettajia: "Joka ikkunasta illistelisi niiden punaisia naamoja..."
Vähän asian vierestä, Mutta Huoviselta: Hitlerin naama punotti sian pillu", kun Hitler sai raivonpuuskan.
- ..........
en ole kuullut ennen.
vastaaja asuu pirkanmaalla ja on kotoisin vielä eteläisemmästä suomesta. - hallusinaatio
Voisikohan kenties olla sanassa iltti? - Eli kengän "kielessä".
- ja täälläpäin
minä käsittäisin termon liittyvän katselemiseen:
kahtoa illistelöö, kahtoa illottaa.
semmosta uteliasta tuijotusta ja pään kääntelyä
katseen seuratessa kohdetta? - tintti
ja täälläpäin kirjoitti:
minä käsittäisin termon liittyvän katselemiseen:
kahtoa illistelöö, kahtoa illottaa.
semmosta uteliasta tuijotusta ja pään kääntelyä
katseen seuratessa kohdetta?Koskaan kuullut tuota sanaa. Terveisiä Kaakkois-Suomesta!
- Muistui mieleen
tintti kirjoitti:
Koskaan kuullut tuota sanaa. Terveisiä Kaakkois-Suomesta!
lapsuudesta. Itäsuomesta olen.
- outoa..
Ihmettelin ihan samaa. Mulle ihan tuttu sana, mutta olen kanssa Pohjois-Pohjanmaalta kotoisin. Etelässä eivät ymmärtäneet ollenkaan. Irvistyksellä on mielestäni ihan eri merkitys..
- Äitin kyykkänä
Tuttu ilmaisu illistellä on minullekkin Kalajokilaakson kasvatille!
Illistely voi olla kasvoillla pelehtimistä,kuten kielen näyttäminen.
Myös "lievästi" ivallinen,ilkikurillinen tai vahingoniloinen puhe jostakin/joistakin on illistelyä . ... Mitä siinä illistelet!! Voi sullekki näin käyvvä!! ...- Anonyymi
Tuo viimeksi mainittu merkitys täällä Savossa.
- 111+111
Jotenkin tuntui tutulta näin entisenä oululaisena. En tosin itse sitä koskaan käyttänyt, tuskin olen edes kuullut.
- Karjalasta Kajahtaa
Myöhi tiällä pohjos karjalassa aina pentuna illisteltiin toisilleen.
- Anonyymi
Juu niin tehtiin. Mut ootko edes Pohjois-Karlajasta kun noin savoa viännät... Tai sitten oot jostain pohjoisemmasta, Joensuussa ei noin viännetä ainakaan vaikka murretta puhuttaskin.
- Arttu IV
Aika usein täällä ylä-savo / Kainuu akselilla kuulee tuon sanan. Lähinnä vittuilun synonyymina silloin kun on naisia tai lapsia kuulemassa.
- sarana55
kurkkia, kurkistaa
- Nokinäätä
Mieheni on kotoisin Kemi-Tornion seudulta ja saattaa minulle sanoa että "älä illittele" ja tarkoittaa etten saa velmuilla/irvistää.
Itse en ole sanaa kotona koskaan kuullut. Äitini on tamperelainen ja isäni Hämeenkyröstä. - Anonyymi
Vanhemmat alunperin Kokkolasta ja käyttäny illistää sanaa ja käyttää edelleen sitä just kielen näyttämisen tilalla
- Anonyymi
Ainakin Pohjois-Savossa tunnetaan.
- Anonyymi
Illistämistä on Helsingissä pidetty huonona käytöksenä. eikä sanaakaan tunneta.
Ainakaan paremmissa kouluissa sitä ei harjoitettu.
En usko, että Norssin tai Ressun oppilaat olisivat kovasti illistelleet, kun ihmisten kesken voi kommunikoida sivistyneemminkin kuin kieltä näyttämällä. En tiedä miten Kalliossa ja Rööperissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2054820Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html163803Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2193686Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233028Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1572995Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152511Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642482Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien802288En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132115