kirkas kalakeitto tiedossa mutta maitopohjainen ei eli pelkkään maitoon vai liemeen ja maitoon vai kermaan????
kalakeitto
pyrstö
61280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lapsuudenkodissa tehtiin aina kalakeitto ihan maitoon.
Itse olen tehnyt kalaliemeen kermaan, ja hyvin onnistuu.
Taidan silti enemmän pitää kirkasliemisistä, joihin on hiukan lorautettu valkoviiniä ja valkosipulia...
Kannattaa tehdä ensin vahva kalaliemi päistä ja ruodoista ja siilauksen jälkeen lisätään sipulit ja mausteet, sitten täysmaito tai kerma kalan liha lisätään viimeiseksi ja kaiken kruunaa nokare voita pinnalle. Itse en käytä perunaa vaan korvaan sen kukkakaalinnupuilla.
juu minäpäs teen näin: pottuja, sipulia, seitiä, tilliä, pippuria, suolaa, voita, punaista maitoa.
Keitän perunat ja sipulin vedessä kypsäksi, kaadan veden pois ja laitan kattilaan maidon ja voin ja kuumennan kiehuvaksi. Sitten kalat ja mausteet ja lopuks tilliä. Ja hyvää on...
Kuten yllä, mutta pilkon perunat sen verran pieniksi, että, ei tarvitse kaataa vettä pois. siis kattilaan vettä niin paljon, että se juuri ja juuri pystyy keittäämään potaatit ja sipulin. Laitan myös jo siinä vaiheessa tilliä ja maustepippurit.
Sitten kermaa, tai maitoa, maun mukaan. (kokeilkaapa joskus maidon lisäämisen jälkeen lisätä Koskenlaskija juustoa. Mums!)
Kalat viimesenä ja sitten vasta suola.
Tämän herkun kanssa tarjoan yleensä tummaa paahtoleipää, tai jos oikein tekee herkkua, paistan ruisleivän palasia pannulla voissa rapeaksi.
Ei kun maistelemaan!
Söin "kainuulaista kalakeittoa" kesällä Kajaanissa ollessani ihan mielenkiinnon vuoksi. Tämä keittohan tehdään veteen ja suurustetaan ruisjauhoilla. Erittäin hyvää oli. Jauhot antavat keitolle kermamaista pehmeyttä ja keitto maistuu kalalta niin kuin pitää. Liemihän on kaiken aa ja oo.
Itse keitän kalakeiton: lapin puikulaperunoista porkkanaa, puolipakettia seitä tai puna-ahventa suolalohta maun mukaan, suurustan: vehnäjauho maitoseoksella = noin mukillinen,tilliä kalamaustetta, lopuksi jäähdytys ja sitten vatkaan kanamunan keltuaisen sekaan.