Hei!
AUTTAKAA, PAINOA 9 KG LIIKAA !!!
Ja Painonvartijoihin menokin maksaa hunajaa!!!
AUTTAKAA, PAINOA 9 KG LIIKAA !!!
Ja Painonvartijoihin menokin maksaa hunajaa!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mistä sä oot keksinyt ton 9kg?
ettei vaan olisi taas naisten juttuja...
syöt ja liikut vaan oikein, niin sä olet normaalipainoinen.
hei kesällä painonpudotus on yhtä tanssia!
juot paljon, näin helteillä (niinku alkukesästä jo) ei oikee ruoka edes maistu yhtä hyvin kuin talvella, syö paljo tuoreita vihanneksia, marjoja...ja ennekaikkee: JUO! JUO! JUO! (mieluiten vettä tai light-limuja/mehuja)
nyt on myös kiva harrastaa kaikkee kivaa ulkosalla; kävele/hölkkää luonnossa, rullaluisteluu, pyöräilyy, uintia, soutua, mitä vaan! ja kaverit mukaan! ja ajattele kaikkee piiloliikuntaa mitä saat jo kun teet puutarhatöitä (jos teillä on) ruohonleikkuu ym...
niin joo, mä tiedän et toi painonpudotus ei todellakaan oo helppoo! mulla on ite vähän ylimäärästä ja ei milläään.... liikun tosi paljon (joskus jopa yli 10 tuntia viikossa) mutta mullon tuon ruokapuolen kans parannettavaa....yritän kyll syödä terveellisesti, mutta valitettavan usein "lipsahtaa" jotain makeaa suuhun...pulla, karkki, keksit, jädet...nam! mutt tsempataan yhdessä! eix vaan!
ja noille kommenteille, "ei sulla varmaan edes oo mitään laihdutettavaa" - älkää vaivautuko kommentoimaan! mä tiedän miten voi ottaa päästä kun on sun (Maria24´) kaltaisessa tilanteesssa. Mulle monet jopa sanoo et "ei sulla oo mitään ekstraa", mutt kun mä ite voin pahoin mun "liikakilojen" takia! tiedän etten oo sairalloisen ylipainoinen, mutt haluan kuitenkun yrittää pudottaa painoani. Oma hyvinvointihan on tärkeintä- ja siitä ulkopuoliset eivät ehkä tiedä niin paljon!
Siis jätä turhat namipalat pois ja paljon, paljon liikuntaa!
Mutta kyllä olen ainakin itse pitänyt ns. karkkipäivän kerran viikossa jolloin syön vähän jotain hyvää :)
Liikuntaa tosiaan joka päivä ja jos olet esim. kaverille menossa niin valitse pyörä tai kävely auton sijaan (riippuu tietysti matkasta) tms.
Itse laihdutin 8 kiloa, noin 1kg kuukaudessa. Se tuntuu todella vähäiseltä, mutta eivät ole kilot tulleet kyllä takaisinkaan. Jos laihduttaa todella nopeaa vauhtia niin kilot tulevat piakkoin takaisin.
Ja itse laihdutin sillä tavoitteella että kiinteytän itseäni, en vaan laihduta että jää iho roikkumaan. Eli vatsalihaksia myös paljon!
Mutta toivottavasti onnistut tavoitteessasi!
Aurinkoista kesää!
Ensiksi täytyy muistaa että ihmeitä ei tapahdu hetkessä. Vaan pitkäaikaisen ja säännöllisen harjoittelun tuloksena, ainakin jos kuntonsa haluaa säilyttää...Eli jostain täytyisi löytää motivaatio harjoitteluun toivotan sinulle onnea.
Aerobinen liikunta on tehokkainta sinun kohdallasi n.100-130 syketasolla rasvanpolton kannalta.Joten tällä syketasolla tulisi liikkua 2.sta kerrasta ylöspäin n.45-90min kerralla/ viikko. Painoharjoittelu ei ole tehokas rasvanpolttaja mutta on tärkeä osa laihduttamista/kiinteytystä. Syystä että lihas kuluttaa paljon enemmän levossakin energiaa kuin rasvakudos. Eli lihasmassan säilyminen tai lisääminen laihduttamisen aikana kohottaa aineenvaihdunnan tasoa. Kuntopiiri/kiertoharjoittelu on rasvanpolton ja lihasmassan säilymisen kannalta hyvä harjoitusmuoto. Syke pysyy ylhäällä ja rauta nousee. Kuntosaleilla on PACE ja PODYPUMP tunteja joihin myös kannattaisi tutustua. Siinä vähän perusteita toivottavasti nämä neuvot auttavat.
-MUISTA RASVA EI PALA NIILTÄ ALUEILTA JOITA HARJOITAT VAAN TASAISESTI KOKO KEHOSTA-
Kerrankin tänne kirjoittaa henkilö, joka osaa asiansa.. ja vieläpä kannastavaan sävyyn. Hienoa :)
Kiitos!onpa hyvä et satuin lukee tätä juttua..mullakin olisi ainakin 6kg jotka pitäisi saada pois..ihme kyllä urheilen paljon enkä ole pahemmin makeisia syönyt ja ruokavaliota olen muuttanut huomattavasti vähärasvaisemmaksi..en nykyään ainakaan käy usein McDonaldsissa.. :)
Iltalenkkiä....