Laihialaisten saituus

Sudeettisavolainen

Keräilen iloksekseni erilaisia sanontoja ja uskomuksia, ja yritän selvittää niiden syntyä. Ehkäpä niistä saa joskus julkaistua jonkinlaisen kokoelmankin (?). Tässä vaiheessa yritän varmistella/kuulla vaihtoehtoisia taustoja. [Kysyin Kielet-foorumilla paskasta Junttilan tuvan seinässä, ja joku hermostui niin, että sitä ihteensä heitettiin päin näköä, sikäli kun netin kautta voi :-). Taisi olla sukua.].

No, laihialaisten saituusmyytin taustaksi olen kuullut seuraavan selityksen.

Sisämaasta rahdattiin aikoinaan tervaa ja puuta Vaasaan. Laihia on suunnilleen päivän hevosmatkan päässä Vaasasta, ja matkalaiset yöpyivät siellä mielellään. Aluksi heitä majoitettiinkin ilman maksua, tarjottiin ruuat ja hevosille heinät. Mutta kun vieraanvaraisuutta alettiin itsestäänselvyytenä käyttää hyväksi, Laihian isannät päättivät vaatia maksua kestityksestä. Tästä matkalaiset sitten loukkaantuivat ja alkoivat levittää huhua laihialaisten nuukuudesta.

Tuon selityksen kertoi joskus opiskelukaverini J. Kärki, joka oli kuullut sen sedältään tai isosedältään, joka oli ollut rovastina siellä päin ja penkonut paikallishistoriaa. Voisiko joku vahvistaa tai kertoa muuta?

1

931

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö

      Minä olen kuullut laihialaisten saituuden syyksi seuraavaa.

      Joskus huonoina aikoina (pulaaika?) Laihialla päätettiin että myös köyhien ihmisten pitää saada riittävästi murua rinnan alle. Tämähän oli tietysti myös varakkaampien etu, koska eihän nälkiintyneet köyhät jaksaneet tehdä yhtä paljon töitä varakkaammille.
      No tietenkin myös naapurikunnista alettiin kysellä ruokaa Laihian isänniltä, mutta nämäpä eivät antaneetkaan naapurikuntalaisille. Ja tietenkin tämän jälkeen laihialaisia alettiin haukkumaan saidoiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1323
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      842
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      819
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      686
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      62
      590
    Aihe