Laihialaisten saituus

Sudeettisavolainen

Keräilen iloksekseni erilaisia sanontoja ja uskomuksia, ja yritän selvittää niiden syntyä. Ehkäpä niistä saa joskus julkaistua jonkinlaisen kokoelmankin (?). Tässä vaiheessa yritän varmistella/kuulla vaihtoehtoisia taustoja. [Kysyin Kielet-foorumilla paskasta Junttilan tuvan seinässä, ja joku hermostui niin, että sitä ihteensä heitettiin päin näköä, sikäli kun netin kautta voi :-). Taisi olla sukua.].

No, laihialaisten saituusmyytin taustaksi olen kuullut seuraavan selityksen.

Sisämaasta rahdattiin aikoinaan tervaa ja puuta Vaasaan. Laihia on suunnilleen päivän hevosmatkan päässä Vaasasta, ja matkalaiset yöpyivät siellä mielellään. Aluksi heitä majoitettiinkin ilman maksua, tarjottiin ruuat ja hevosille heinät. Mutta kun vieraanvaraisuutta alettiin itsestäänselvyytenä käyttää hyväksi, Laihian isannät päättivät vaatia maksua kestityksestä. Tästä matkalaiset sitten loukkaantuivat ja alkoivat levittää huhua laihialaisten nuukuudesta.

Tuon selityksen kertoi joskus opiskelukaverini J. Kärki, joka oli kuullut sen sedältään tai isosedältään, joka oli ollut rovastina siellä päin ja penkonut paikallishistoriaa. Voisiko joku vahvistaa tai kertoa muuta?

1

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö

      Minä olen kuullut laihialaisten saituuden syyksi seuraavaa.

      Joskus huonoina aikoina (pulaaika?) Laihialla päätettiin että myös köyhien ihmisten pitää saada riittävästi murua rinnan alle. Tämähän oli tietysti myös varakkaampien etu, koska eihän nälkiintyneet köyhät jaksaneet tehdä yhtä paljon töitä varakkaammille.
      No tietenkin myös naapurikunnista alettiin kysellä ruokaa Laihian isänniltä, mutta nämäpä eivät antaneetkaan naapurikuntalaisille. Ja tietenkin tämän jälkeen laihialaisia alettiin haukkumaan saidoiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe