Keräilen iloksekseni erilaisia sanontoja ja uskomuksia, ja yritän selvittää niiden syntyä. Ehkäpä niistä saa joskus julkaistua jonkinlaisen kokoelmankin (?). Tässä vaiheessa yritän varmistella/kuulla vaihtoehtoisia taustoja. [Kysyin Kielet-foorumilla paskasta Junttilan tuvan seinässä, ja joku hermostui niin, että sitä ihteensä heitettiin päin näköä, sikäli kun netin kautta voi :-). Taisi olla sukua.].
No, laihialaisten saituusmyytin taustaksi olen kuullut seuraavan selityksen.
Sisämaasta rahdattiin aikoinaan tervaa ja puuta Vaasaan. Laihia on suunnilleen päivän hevosmatkan päässä Vaasasta, ja matkalaiset yöpyivät siellä mielellään. Aluksi heitä majoitettiinkin ilman maksua, tarjottiin ruuat ja hevosille heinät. Mutta kun vieraanvaraisuutta alettiin itsestäänselvyytenä käyttää hyväksi, Laihian isannät päättivät vaatia maksua kestityksestä. Tästä matkalaiset sitten loukkaantuivat ja alkoivat levittää huhua laihialaisten nuukuudesta.
Tuon selityksen kertoi joskus opiskelukaverini J. Kärki, joka oli kuullut sen sedältään tai isosedältään, joka oli ollut rovastina siellä päin ja penkonut paikallishistoriaa. Voisiko joku vahvistaa tai kertoa muuta?
Laihialaisten saituus
Sudeettisavolainen
1
874
Vastaukset
- Höpö
Minä olen kuullut laihialaisten saituuden syyksi seuraavaa.
Joskus huonoina aikoina (pulaaika?) Laihialla päätettiin että myös köyhien ihmisten pitää saada riittävästi murua rinnan alle. Tämähän oli tietysti myös varakkaampien etu, koska eihän nälkiintyneet köyhät jaksaneet tehdä yhtä paljon töitä varakkaammille.
No tietenkin myös naapurikunnista alettiin kysellä ruokaa Laihian isänniltä, mutta nämäpä eivät antaneetkaan naapurikuntalaisille. Ja tietenkin tämän jälkeen laihialaisia alettiin haukkumaan saidoiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1034250
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.793493Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,773113SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822566Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112192Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95878
- 52796