Viimeiset kunnon hetken tänä vuonna kun grillataan, mutta meikäläinen se on semmonen mies että grillaan talvellakin! Mikäs siinä talvella kun saunassa on ja grillillä paistuu samaan aikaan saunamakkarat keskellä hankien. Se on kunnon suomalaista menoa jota etelän miehet kattelee ihmeissään!
Ny on viimeset
grillimiesten grillaaja
3536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kukas se on sanonut, että grilli on tarkoitettu vain kesäkäyttöön? Eihän mikään kesäisiä grilli-ihanuuksia voita, mutta herkuttelua voi jatkaa hyvinkin talven yli. Naapurit saattaa vilkuilla hieman oudoksuen... mutta mitäs heistä!
... grillataan talven yli mutta sisätiloissa, takan hiilloksella grilliritilällä. Makkaraa grillataan joskus, mutta usein myös muita herkkuja. Viimeksi tehtiin voimakkaan turvesavuaromisella Laphroaig-viskillä marinoitua lohifileetä, siinä oli myös öljyä ja tietysti myös suolat ja pippurit. Maistui kaikille, myös kissalle!
> meikäläinen se on semmonen mies että grillaan talvellakin!
Niin grillaan minäkin - on nimittäin sellainen sähköuuni, jossa on grillivastus. Sillä hoidellaan talvigrillaukset.
Ei nyt ihan vastaa kaasu- tai hiiligrillausta, mutta on samaa tasoa kuin ne sähköiset piha-/parvekegrillit.