Oon laiharilla ja teen just puuroa neljän viljan hiutaleista (hh 63/100) rasvattomaan maitoon. Miks mä nyt teen jotain väärin?
Siin puuros on sitten paljon kuituja, ravintokuitua 12 g per 100 g, joten se pitää mun suolistoa kans kunnossa. Jos mä nyt vetäisin jonkun rasvasen pihvin nii varmaan tulis ummetus, siis ihan totta.
Kerro lyhyesti Kiril ite, ei mitään linkkejä nyt, että miks mun pitäis syödä kaikkee, mikä heikentää vatsan toimintaa. Mun mielestä yks terveysjuttu on se, että suolisto toimii hyvin, vaikka olis millä dieetillä.
Siin puuros on sitten paljon kuituja, ravintokuitua 12 g per 100 g, joten se pitää mun suolistoa kans kunnossa. Jos mä nyt vetäisin jonkun rasvasen pihvin nii varmaan tulis ummetus, siis ihan totta.
Kerro lyhyesti Kiril ite, ei mitään linkkejä nyt, että miks mun pitäis syödä kaikkee, mikä heikentää vatsan toimintaa. Mun mielestä yks terveysjuttu on se, että suolisto toimii hyvin, vaikka olis millä dieetillä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
ja rasvaton maito, joka ei ole kuin värjättyä vettä. Kyllä kasviksilla myös saa vatsan toimimaan. Kunnon pihvi, mitä mä nyt kohta syön sieni-kerma-sipulikastikkeella saa mun vatsan voimaan hyvin.
hirveästi hiilihydraatteja jotka lihottaa. Kaurapuurossakin on 64g/100gr
josta imeytyvää vain n. 57 g.
Kerralla kaurahiutaleita käytetään noin 30 g mikä tarkoittaa sitä että hiilihydraatteja tulee annoksesta vain n. 17 g.
vain n. 17g, eikö senkin tyhjän voisi jättää syömättä, sillä hiilareita on lähes kaikissa ruoka-aineissa. Mä saan jo lasillisesta maitoa 4,8g/dl.
Hiilihydraatteja tarvitaan moneen asiaan, mutta ne ovat etenkin AIVOJEN pääasiallinen energian lähde.
sillä luonnolliset eläinrasvat ovat aivoille välttämättömiä. Hiilihydraatteja ei siihen tarvita.
Tää oli hyvä :D
Ei tosta Kirilistä saa selvää. Mun mielestä ruuansulatus tarvitsee kuitua. Mä oon tän testannu ihan omalla ittelläni :)
kasviksista, ei niitä tarvitse erikseen hakea viljatuotteista.
Selitäpä taas vähän tarkemmin. Mun vatta kyllä toimii tuhannesti paremmin puurolla kuin parilla banaanilla tai kopalla pottuja.
Banaaniahan ei pitäisi syödä ollenkaan. Puurolla sä voit lisätä kilojasi, jos niitä haluat?
Ei puuro lihota kun sen kuluttaa pois. Samoin on kananmunilla. Mielummin syön puuroa, se on terveellisempää kuin kananmunat ja sopii vatsalle ja aineenvaihdunnalle paremmin.
Miksi ei banaaneja saisi syödä ollenkaan?
varsinkin jos haluaa lihottaa itseään, niin siitä vaan puuroa ja paljon. Banaanissa on aika paljon hiilihydraarttia, joten se kannattais vaihtaa esim avokadoon, jossa on vähän. Puuron terveellisyys on vähän niin ja näin, kuten yleensäkin viljatuotteiden, ne aiheuttaa monia sairauksia.
Kiril, se vaan on niin, että puuro sopivassa määrin sopii laihduttajalle. En kai minä sitä kattilallista kerralla syö!
Avokadossa taas on paljon energiaa, siinä on paljon rasvaa, paitsi kyllä se on laihduttajalle terveellisempi vaihtoehto kuin esimerkiksi suklaa.
Mistä ihmeestä olet keksinyt tuon asian, että viljatuotteet aiheuttavat sairauksia? Mitä sairauksia? En minä sairas ole, minä olen vaan laiharilla, enkä ole edes sairaalloisen lihava!!
lihota vaan hiilihydraatit, joita puuro sisältää. Varsinkaan aamulla ei pitäisi syödä puuroa. Miksi tankata hiilareita heti aamulla.
On hyvä, jos olet terve, mutta viljatuotteet aiheuttavat lukuisia sairauksia, kuten diabetes.
Kyllä rasva lihottaa yhtä lailla kuin nopeat hiilihydraatitkin, rasva lihottaa itse asiassa vielä nopeammin kun siinä on energiaa niin huomattavan paljon.
Kokeilepa syödä yksi iso suklaalevy illassa, aika paljon rasvaa on ja lihot ihan varmasti SEN RASVAN takia, etkä niiden hiilihydraattien.
On rasvallakin osuutta diabetekseen.
Nimenomaan aamulla on hyvä syödä puuroa!
tässä jo 8 kuukautta vhh ruokavaliota ja tiedän miten kilot tulee ja miten ne lähtee. On väärin puhua nopeista tai hitaista hiilareista, kokonaismäärä kuitenkin ratkaisee. Rasva, varsinkaan eläinrasva ei lihota. Eri asia on nämä kovetetut kasvisrasvat.
puhua nopeista ja hitaista hiilihydraateista. Kokonaismääräkin toki vaikuttaa, mutta älä väitä tuollaista roskaa, Kiril!
Rasva, nimenomaan eläinrasva, on epäterveellistä.
Rasvojen suhteen tärkeintä on laatu. Käytettävän rasvan tulee olla sellaista, ettei siitä ole haittaa elimistölle. Eläinrasvat ovat aina olleet ihmisen pääasiallisinta ja luonnollista ravintoa. Huonoja rasvoja ovat kaikki keinotekoisesti ja teollisesti valmistetut öljyt. Luonnolliset rasvat ovat välttämättömiä aivojen toiminnalle ja terveellisiä sydämelle.
Hiilihydraatit on aina pahasta, oli ne sitten nopeita tai hitaita. Ei se ole mitään roskaa.
jos tarvis vaatii. ei tarvi meidän huolehtia että tulikohan nyt tarpeeks tuota hiilaripuolta.
Maksa tuottaa, ei tarvitse pelätä että jää ilman.
kalorien.
zeesus...
Vhh-dieetillä annokset tuppaavat jäämään automaattisesti pienemmiksi kuin aiemmassa elämässä.;=)
Nyt tulee tietoa, joka olisi voinnut olla paljon aikaisemmin esillä.
Tosiasiallisesti meidän kehomme pitäisi tuottaa monia asioita itsestään, jos aineenvaihduntamme olisi kohdallaan esim. sokerin osalta. Olemme vaan (myös itse) saaneet ainevaihduntajärjestelmämme (sokeri, rasva) todella sekaisin kaikella sillä mm. pullamössöllä, sokerilla, makeisilla, pizzoilla, ranskalaisilla ja valmisruuilla. On tapahduttava jotain konkreettista, että ymmärrämme tutkailla tosissaan sitä mitä suuhumme laitamme.
Ainaiset laihdutuskuurit (JOJO) ovat myös osasyyllisiä aineenvaihdunnan sekaisin menemiseen.
Voi jessus! Syön edelleenkin 90 prosenttia täysjyvätuotteita ja paljo puuroa, ja paljon maitoa, lihaa kartan!!!! Painan edelleenkin vain 58 kiloa ja olen 171 cm pitkä ja urheilen 7 päivänä viikossa. Käytän vain kasvisrasvoja ja syön 7 päivänä vkossa karkkia! Eläinrasvaa voi toki käyttää joskus, mutta se on iänikuinen kiista, kumpi on parempi, eläinrasvat LIHOTTAAAAAA. Ja kasvisrasvojen on väitetty aiheuttavan syöpää. Poltan tupakkaa, niin on aivan sama, sairastunko keuhkosyöpään vai saanko syövän leivänpäältä. Nykyään saa syövän sienistä, grillatuista tuotteista jnejne. Kiril, haista pitkä perskarva.