Voisiko joku alalla oleva valaista hieman meikkaajan ja stylistin työllistymisahdollisuuksia? Esim. miten nopeasti koulutuksen jälkeen pääsee töihin käsiksi ja onko työllistyminen mahdollisesti paljonkin kiinni oppilaitoksesta ja mikä olisi hyvä koulu? Ala kiinnostaa kovasti, mutta en viitsisi maksaa turhaan kalliita kursseja, jos työtä ei sitten saakkaan. Olen myös kuullut, että Suomessa käytetään vain samoja tunnettuja ammatti-ihmisiä ja uusien on vaikea työllistyä. Pitääkö mahd. paikkansa? Eikö ala ole kuitenkin kasvussa ja ihmiset kiinnittävät kokoajan enemmän huomiota ulkonäköönsä, joten luulisi myös töitä löytyvän, vai olenko täysin väärässä?
Meikkaajan ja stylistin työllistyminen?
Jojo
6605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse en ole alalla, mutta eräs ystäväni on. Hän kävi luultavasti juuri sellaisen maksullisen kurssin, olisiko sitten kestänyt puoli vuotta vai vuoden, mutta asia taitaa vähän olla niin kuin sanoit, että uusien on vaikea työllistyä. Eiköhän tälläkin alalla kaikki mene aika pitkälti suhteilla - ilman suhteitakin saattaa jotain töitä silloin tällöin saada, mutta ainakin alkuvaiheessa ja "nimettömänä" niistä tuskin maksetaan mitään, tai ehkä saat joitain meikkejä, jotka kuitenkin kuluvat melkein jo siinä työssä.
mutta eihän sitä koskaan tiedä, varsinkin jos tunnet edes jonkun, joka voisi sitten auttaa eteen päin. :)
voisiko vielä kysyä että minkä ikäinen kaverisi oli valmistuttuaan ja onko valmistumisesta kauan aikaa? Tiedätkö mikä koulu oli kyseessä?
kiitos etukäteen
Kaverini taisi valmistua joskus viime vuoden puolella, loppuvuodesta. En tiedä koulun nimeä, joku meikkaaja-maskeeraajakoulu Turussa. Hän oli silloin 27-vuotias.
Itseasiassa tunnen myös toisen, joka kävi samanlaisen koulun samoihin aikoihin Helsingissä, hänellä on ihan mukavasti alan töitä koska hänellä oli jo alunperin hyvät kontaktit.
Niin se vaan menee. Mutta kyllä varmaan jos vaan aina ottaa vastaan ne palkattomatkin työtarjoukset, niin vähitellen saa nimeä ja sitä kautta työstä myös joskus oikeasti maksetaankin.
joo varmaan aika pitkälle vaikuttaa oma aktiivisuus ja tosiaan ne kontaktit. taidan kuitenkin ottaa riskin ja kokeilla ettei jää ainakaan harmittamaan kun ei tullut kokeiltua :)
Oikee asenne, ja jos ala kiinnostaa niin ei kai siinä sitten muuta kuin kokeilemaan! :) Niin ja on niistä taidoista varmasti iloa itsellekin.
Toivotan onnea ja menestystä!
Kiitos kaunis :)