Luomuruoka on hyvä vaihtoehto mielestäni kaikille. On harmi ettei sen käyttö yleisty kunnolla eikä sitä liioimmin mainosteta.
Minäkin aloin käyttämään vasta sen jälkeen kun eräs ystävä kertoi että sellaista on. Melkein päivittäin kaupassa olemme käyneet eikä sitä pientä luomu nurkkausta ole huomannut. Minun mielestäni luomua pitää mainostaa huomattavasti enemmän tai siirtyä ihan luomuun kaikessa sillä makuunhan se ei vaikuta pikemminkin terveys on kaiken a ja o.
Täytyy vain ihmetellä miksi kaupoissa myydään paljon kamalia tuotteita ja sitten valitetaan ylipaino ongelmista sydänvioista. Tottakai jos jotain runsassuolaista meijerivoita käyttää ja täysmaitoa juo niin ihmekkös tuo. Suola ja sokeri pitäisi lopettaa suurimmasta osasta tuotteita. Sitä tarvitaan niin vähän mitä ihmiset tällä hetkellä käyttävät.
Ja tosiaan myydään sipsejä ja karkkipusseja kokonainen rivi. Ihmetellään miksi lasten hampaat reikiintyy kun aikusetkin pusseja mussuttavat paljon.
Luomu on paras!!!!
5
514
Vastaukset
- Xveg
"Luomuruoka on hyvä vaihtoehto mielestäni kaikille. On harmi ettei sen käyttö yleisty kunnolla"
Totta! Luomusta pitäisi tehdä tuotannon standardi tehotuotetun sijasta. Siten sen hintakin varmaan saataisiin alhaisemmaksi.
Ympäristö ja me voisimme paljon paremmin luomuviljelyn ollessa vallitsevana. Saksassa luomuviljelypaikkakunnilla viranomaiset ovat huomanneet, että he säästävät mukavasti vedenpuhdistuksen kuluissa kun luomuviljelystä ei kerry myrkkyjä pohjavesiin.
Toisaalta kuluttajilla on luomun yleistymisessä ratkaiseva rooli. Kun he ostavat enemmän luomutuotteita, niin maanviljelijät tuottavat niitä lisää. Tanja Karpela muuten taannoin näytti hyvää mallia kaikille. Hänet bongattiin ostoksilla Espoossa ja hänellä ostokset olivat lähinnä luomua. Tuosta tuli lööppi iltapäivälehtiin.
"Täytyy vain ihmetellä miksi kaupoissa myydään paljon kamalia tuotteita ja sitten valitetaan ylipaino ongelmista sydänvioista"
Siinä on jotain kertakaikkisen perverssiä, että täysjyväriisi maksaa enemmän kuin valkoinen "puhdistettu" riisi. Tuon hinnan pitäisi olla täsmälleen päinvastoin sillä täysjyväriisin muuttaminen "valkoiseksi" vaatii kallisarvoista vettä ja energiaa.- ..........
"Siinä on jotain kertakaikkisen perverssiä, että täysjyväriisi maksaa enemmän kuin valkoinen"
ei siinä ole mitään perverssiä. markkinat vain toimivat niin. ei ihmisiä kiinnosta mikä on terveellistä. ihmiset ajttelevat että terveys=pitkä ikä ja sitten puhutaan ettei kiinnosta elää liikuntakyvyttömänä sairaana vihanneksena vuosikymmeniä.
- luomusta?
kotimaisella tavallisella ja luomulla ei ole juurikaan mitään eroa. Sen sijaan kotimainen normaalisti viljelty tuote on huomattavasti puhtaampi kuin vastaava etelä-eurooppalainen luomutuote?
Täällä ei torjunta-aineita juurikaan tarvita, tuholaiset pysyvät kurissa talven ja pakkasten ansiosta. Toisin on eteläisissä maissa.
Olen itse käynnyt tutustumassa erilaisiin viljestiloihin niin Suomessa kuin esim Italiassa ja Espanijassakin. Heillä myrkkyjen sallitut määrät ovat moninkertaiset Suomeen verrattuna.
Itse yritän valita aina kotimaisen tuotteen, luomu on vähän niin ja näin...
Hedelmiähän, siis ulkolaisia, ei talvella juurikaan tarvitse ostella, jos on kerännyt pakastimet täyteen taatusti puhtaita kotimaisia metsänantimia.- vieras maalta
Olen erimieltä edellisen kanssa. Maalla asuvana voin kertoa että tavallista viljaa ja rypsiä myrkytetään todella usein. Kauhistellen olen katsellut miten naapurit levittää myrkkyä pelloilleen. Toisella puolella taloamme on luomukaurapelto ja sinne niitä myrkkyjä ei laiteta
- lapsia
Perunanviljelijöillä on 60 % suurempi riski saada epämuodostuneita lapsia, kuten selkäydinvaurioita ja vesipäätä. Tieto tulee Norjan valtion työympäristön tutkimuslaitoksen tutkimuksesta. Syinä epämuodostumiin pidetään sienitautien torjunta-aineita, joissa on tehoaineena Mankozebi. Pohjoismaissa on useita tavanomaisessa perunanviljelyssä käytettäviä torjunta-aineita, joissa kyseistä tehoainetta on mukana perunaruton torjuntaan. Suomessa mankozebia myyntiin 70 000 kg vuonna 2003.
Lähde: Scandinavian Journal of Work, Environment and Health –lehti 2005,(31),2, pp 89-96.
Suomessa ja Norjassa tilanne on varmastikin hyvin samanlainen. Ei ne myrkyt ole leikin asia. Parempi ettei käytettäis ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1477942Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1323209- 1642092
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha911814Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1691733Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801627- 1381312
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko93986- 80924
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..92829