Voisiko joku ystävällisesti kertoa jonkin osoitteen jossa kerrotaan butaanikaasun ominaisuuksista ja tietoa siitä?
olen yrittänyt etsiä, en ole löytänyt.
olisi vain kiva tietää mitä tapashtuu kun se palaa että mitä haittakaasuja siitä tulee, ja miten se reagoi kun se esim. sytytetään.
kitoos
Butaani
11
3151
Vastaukset
- Kationi
No kovin merkillistä ei tapahdu. Syntyy hiilidioksidia ja vettä.
2 C4H10 13 O2 --> 8 CO2 10 H2O
Ei kovinkaan merkillinen aine. Selkeästi suurimman riskin aiheuttaa sen herkkä syttyvyys.
Alkaanit:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Butaani- mikä on alkaani?
eli mikä on alkaani?
ja mä oon sitten tavalline heinähattu että en paljoo tajuu noist kaavoist, mitä nyt tos kemian tunnilla oon oppinu (oon 14 v) - Kationi
mikä on alkaani? kirjoitti:
eli mikä on alkaani?
ja mä oon sitten tavalline heinähattu että en paljoo tajuu noist kaavoist, mitä nyt tos kemian tunnilla oon oppinu (oon 14 v)Alkaaneiksi kutsutaa hiilivetyketjuja jotka eivät sisällä funktionaalisia ryhmiä. Sekä ovat tyydyttyneitä eli eivät sisällä kaksois tai kolmoissidoksia. Alkaen metaanista CH4, etaani C2H6, propaani C3H8 jne. Eli ne eroavat toisistaan yhden -CH2- yksikön verran. Ne muodostavat ns. homologisen sarjan yleiskaavalla CnH2n 2
- hemmo
Se riippuu siitä missä meinaat sitä polttaa. Palamisessahan aine yhtyy happeen, mutta jos aiot polttaa sitä esim. moottorissa, paineenalaisena niin siellä muodostuu muitakin yhdisteitä kuin vettä ja hiilidioksidia esimerkiksi typenoksideja.
Buutanikaasua tarvitaan kuulemma takansytyttimiin,niiden toimiakseen ...mistä butaanikaasua niihin saa ja missä muodossa kyseistä ainetta niihin laitetaan,voisiko joku kertoa !!? Takansytyttimeeni ei tule enään tulta ja se on välttämätön minulle,jos aion esim. kynttilöitäkin sytytellä !
- 13+3
Et oo sitten kuullut sellasista kun tulitikut?
- Kaasupullo
Täyttöpulloja saa huoltoasemilta ja isommista kaupoista. Kysy sytkärin täyttöpulloa. Älä osta zippoihin tarkoitettua bensaa. Ota sytytin mukaan oikean suuttimen valintaan. Helpommalla saatat päästä ostamalla uuden sytyttimen.
Kaasupullo kirjoitti:
Täyttöpulloja saa huoltoasemilta ja isommista kaupoista. Kysy sytkärin täyttöpulloa. Älä osta zippoihin tarkoitettua bensaa. Ota sytytin mukaan oikean suuttimen valintaan. Helpommalla saatat päästä ostamalla uuden sytyttimen.
Onko kukaan saanut noilla täyttöpulloilla oikeesti täytettyä sytytintä? En minä ainakaan. Ne on ihan täyttä peetä kaikki.
- Roger Kaarela
xssob kirjoitti:
Onko kukaan saanut noilla täyttöpulloilla oikeesti täytettyä sytytintä? En minä ainakaan. Ne on ihan täyttä peetä kaikki.
Pidäpä sitä täyttöpulloa ylösalaisin täyttäessäsi sytkäriä, niin johan alkaa onnistua.
- sitroen.
Tavallinen nestekaasu on propaanin ja butaanin seos. Propaani on se keveämpi jae eli enemmän kaasumainen. Butaani pysyy nesteenä ulkoilman paineessa noin 5 asteessa ja sitä kylmemmässä ja se on ikäänkuin kevyttä bensiiniä silloin.
Nämä vinkiksi näppituntumaa varten.
Äläkä sitten impaa sitä butaania ettei tarvi loppuikää mielisairaalassa viettää! Siellä on tylsää, sanovat. - Anonyymi
Miksi butsaaniin lisätään propaania.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19914057Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494988Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664565Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2283771PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1063552Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1173489Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.752064Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161415Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581161Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2971112