Voisiko joku ystävällisesti kertoa jonkin osoitteen jossa kerrotaan butaanikaasun ominaisuuksista ja tietoa siitä?
olen yrittänyt etsiä, en ole löytänyt.
olisi vain kiva tietää mitä tapashtuu kun se palaa että mitä haittakaasuja siitä tulee, ja miten se reagoi kun se esim. sytytetään.
kitoos
Butaani
11
3462
Vastaukset
- Kationi
No kovin merkillistä ei tapahdu. Syntyy hiilidioksidia ja vettä.
2 C4H10 13 O2 --> 8 CO2 10 H2O
Ei kovinkaan merkillinen aine. Selkeästi suurimman riskin aiheuttaa sen herkkä syttyvyys.
Alkaanit:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Butaani- mikä on alkaani?
eli mikä on alkaani?
ja mä oon sitten tavalline heinähattu että en paljoo tajuu noist kaavoist, mitä nyt tos kemian tunnilla oon oppinu (oon 14 v) - Kationi
mikä on alkaani? kirjoitti:
eli mikä on alkaani?
ja mä oon sitten tavalline heinähattu että en paljoo tajuu noist kaavoist, mitä nyt tos kemian tunnilla oon oppinu (oon 14 v)Alkaaneiksi kutsutaa hiilivetyketjuja jotka eivät sisällä funktionaalisia ryhmiä. Sekä ovat tyydyttyneitä eli eivät sisällä kaksois tai kolmoissidoksia. Alkaen metaanista CH4, etaani C2H6, propaani C3H8 jne. Eli ne eroavat toisistaan yhden -CH2- yksikön verran. Ne muodostavat ns. homologisen sarjan yleiskaavalla CnH2n 2
- hemmo
Se riippuu siitä missä meinaat sitä polttaa. Palamisessahan aine yhtyy happeen, mutta jos aiot polttaa sitä esim. moottorissa, paineenalaisena niin siellä muodostuu muitakin yhdisteitä kuin vettä ja hiilidioksidia esimerkiksi typenoksideja.
Buutanikaasua tarvitaan kuulemma takansytyttimiin,niiden toimiakseen ...mistä butaanikaasua niihin saa ja missä muodossa kyseistä ainetta niihin laitetaan,voisiko joku kertoa !!? Takansytyttimeeni ei tule enään tulta ja se on välttämätön minulle,jos aion esim. kynttilöitäkin sytytellä !
- 13+3
Et oo sitten kuullut sellasista kun tulitikut?
- Kaasupullo
Täyttöpulloja saa huoltoasemilta ja isommista kaupoista. Kysy sytkärin täyttöpulloa. Älä osta zippoihin tarkoitettua bensaa. Ota sytytin mukaan oikean suuttimen valintaan. Helpommalla saatat päästä ostamalla uuden sytyttimen.
Kaasupullo kirjoitti:
Täyttöpulloja saa huoltoasemilta ja isommista kaupoista. Kysy sytkärin täyttöpulloa. Älä osta zippoihin tarkoitettua bensaa. Ota sytytin mukaan oikean suuttimen valintaan. Helpommalla saatat päästä ostamalla uuden sytyttimen.
Onko kukaan saanut noilla täyttöpulloilla oikeesti täytettyä sytytintä? En minä ainakaan. Ne on ihan täyttä peetä kaikki.
- Roger Kaarela
xssob kirjoitti:
Onko kukaan saanut noilla täyttöpulloilla oikeesti täytettyä sytytintä? En minä ainakaan. Ne on ihan täyttä peetä kaikki.
Pidäpä sitä täyttöpulloa ylösalaisin täyttäessäsi sytkäriä, niin johan alkaa onnistua.
- sitroen.
Tavallinen nestekaasu on propaanin ja butaanin seos. Propaani on se keveämpi jae eli enemmän kaasumainen. Butaani pysyy nesteenä ulkoilman paineessa noin 5 asteessa ja sitä kylmemmässä ja se on ikäänkuin kevyttä bensiiniä silloin.
Nämä vinkiksi näppituntumaa varten.
Äläkä sitten impaa sitä butaania ettei tarvi loppuikää mielisairaalassa viettää! Siellä on tylsää, sanovat. - Anonyymi
Miksi butsaaniin lisätään propaania.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323047Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2202698Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1221343Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411278- 721166
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3051165Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin101164Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721111Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831075Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211045