Sain n.10 kiloa omenoita ja meinasin tehä ainakin hilloa! ei vaan ole ohjetta!!1kertokaas mulle herkullisia ohjeita mitkä uppoais lapsillekkin. Ja mitäs muita säiläntä tapoja olis omenille!!!!???? KIIRE
paras omena hillo hukassa!!!
4
2752
Vastaukset
- Omppu
kotimaisten kasvisten sivuilla. Sieltä löytyy ihania vinkkejä ja reseptiä moneen he-vi tuotteeseen.
- Apua tarviiva
Kiitos paljon vinkistä!!!
- hillosyöppöjen äiti
Hyvää omenasosetta saat, kun lohkot omenat kattilaan,kattila täyteen ommpua, vettä esim. 4 litran kattilaan noin 5dl,kiehuta hiljaisella tulella,kun omput ovat pehminneet höyryssä(ihan pehmeiksi ei tarvitse kypsentää, kääntele kauhalla välillä) laita tehosekoittimeen ja sitten mausta sokerilla tarpeen mukaan.Pakkaseen säilymään ja syömistä odottamaan.Jos et omista tehosekoitinta, käy sellainen vanhanaikainen pyöritettävä myllykin ihan hyvin.Olen keitellyt omput ihan kuorineen,koska tehosekoitin silppuaa nekin.Ihanan pehmeää ja hyvää sosetta,lapset syövät puuron päällä aamuin illoin.
- tavallinen, ihan tavallinen
perunansurvin ajaa saman asian. Sokeriakaan ei ole pakko laittaa, makeeta sellasenaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1815051Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402638SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992208Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292087Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211556Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1151467