Luomunautaa?

Espoon kaupasta?

Asun Espoossa ja aloin 10 vuoden tauon jälkeen syömään naudan lihaa, koska sitä ilmestyi Prisman valikoimaan jossain vaiheessa. Ostin jauhettua luomunautaa joskus ja pitkästä aikaa tein herkullisia kastikkeita, lasagnea ym. Nyt kesän 2005 aikana on luomunauta kadonnut Prisman hyllystä. Osaako joku sanoa miksi? Ja saako sitä nyt jostain?

Samoin on käynyt Chick-kanalle (vapaana kasvanut -merkki). Mistä saa vapaana kasvanutta kanaa enää? Vapaa on muuttunut pelkäksi Chickiksi.. joka ilmeisesti kasvaa häkissä?

Sitten muutama kokemus vielä, joka kyllä kannustaa pysymään luomussa. Eli luomutomaatit. Mikä mahtava maku! En enää koskaan osta vetisiä tehotomaatteja. Luomutomaatti on välillä jopa edullisempi hinnaltaan. Mutta maksoi mitä maksoi, maku ratkaisee. Ja valion luomujogurtti, maustamaton. Ei löydy maustamattomissa jogurteissa toista niin pehmeää. Voi juoda mukillisen täysin irvistelemättä. Ja vatsa tykkää laktoosi-intoleranssista huolimatta. Mahtavaa luomu!

3

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niki

      Espoonlahdesta, Lippulaivan K-Supermarket Seilori myy luomulihaa, käypäs katsastamassa lihatiski.

    • Nappe

      Olen myös etsiskellyt luomunautaa ja vapaata kanaa Espoosta - turhaan. Mielelläni laajentaisin ruokavaliotani, kun vain jostain löytyisi, vinkkejä otetaan siis täälläkin mieluusti vastaan. Tuo Seilori pitää siis ainakin käydä katsastamassa. Luomupossua kyllä löytyy, Prisma myy sitä, joskin saatavuus toisinaan vaihtelee.

      • häh????

        Mitä ihmeen vapaata kanaa?

        Tarkoitatteko kenties broileria? Broilerit elää halleissa, siis periaatteessa vapaana, mutta äärettömän ahtaissa tiloissa joissa osa broilereista tallautuu kuoliaaksi ennenkuin ne kuukauden ikäisinä teurastetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe