Mietinpä vaan

min...

onkohan tämä nyt yhtään paikkaansa pitävä teoria, meinaan jos tyhjästä ei voi nyhjästä niin mistä tämä kakki maailmankaikkeuden energia sitten on syntynyt?

3

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Magellan B

      Aurinko on massiivinen ydinvoimala, ja siihen perustuu pääasiassa kaikki aurinkokunnan energia tavalla tai toisella.

    • hhh

      ne pitävät tuotakin teoriaa vääränä, lainaan tässä nim. Origoa: /Virtuaalihiukkasia syntyy silloin, kun hiukkas-antihiukkaspari syntyy spontaanisti tyhjiössä. Tämä kuitenkin rikkoo energian säilymislakia. Heisenbergin epätarkkuusperiaatteen mukaisesti energian säilymislakia voidaan kuitenkin 'venyttää' hiukkasten energiaan käänteisesti verrannollisen ajan. Tämän jälkeen hiukkasten on 'pakko' taas hävitä tyhjiöön./
      Energiaahan tulee myös maapallon sisältä, elämä jatkuisi vaikka aurinko sammuisi, ei tosin kauaa.

    • Kun materia syntyi tyhjästä, syntyi samalla myös antimateria, jotka joutuivat eroon toisistaan. Yhteensaatettuina nämä kumoaisivat toisensa.
      Kukaan meistä "vain" 3,5 ulottuvuutta tajuavista itseään ihmisiksi kutsutuista "luteista", ei tiedä missä tuo antimateria luuraa. Ilmeisesti meidän maailmankaikkeutemme on 10-ulotteinen (tai enemmän)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      51
      4287
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4082
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3178
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      18
      3142
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3024
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2799
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2483
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      128
      2195
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2072
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1790
    Aihe