Uudestisyntyminen yms.

Johannes

Jumalan tunteminen ja uudestisyntymisen ymmärtäminen on keskeisin asia pelastumisessa ja näiden asiantilojen pitäisi olleellisia myös nykyajan ihmisille.

Uudestisyntymisellä tarkoitetaan Kymmenen Käskyn noudattamista niin henkisessä kuin luonnollisessakin mielessä ja tämän seurauksena perityn pahuuden ja valheen asteittaista nujertamista sekä päivittäistä itsetutkiskelua pahuutensa ja valheensa tunnistamiseksi. Tämä luo ihmiseen uuden ymmärryksen, jolloin usko ei enää ole sokeaa uskomista, vaan tosiasioiden todeksi havaitsemista, sillä usko liittyy totuuteen ja totuus ymmärrykseen. Tällainen elämä on luottamista siihen, että Jumala siis Herra Jeesus Kristus uudestisynnyttää ihmisen, kun hän noudattaa elämässään Jumalallisia lakeja, siis aktiivisesti haluaa uudestisyntymistä. Kappaleessa (Room. 3:) mainitaan myös, että lakia ei kumota, vaan se vahvistetaan. Siis Jeesuksen kristuksen lunastus vahvisti Kymmenen Käskyn merkityksen, sillä kirkastamalla ruumiinsa kolmessa päivässä Herra nujersi kaikki helvetit mahdollistaen meidän tavallisten ihmisten uudestisyntymisen. Huomattakoon, että uudestisyntymisessä Kymmenen Käskyn lisäksi toisena oleellisena asiana on Herran Jeesuksen Kristuksen tunnustaminen taivaan ja koko maailmankaikkeuden yhdeksi Jumalaksi. Aikamme kristityillä on tapana sanoa, että "Jeesuksen veri on meidät puhdistanut". Ihminen ei kuitenkaan voi pelastua pelkän uskon avulla, sillä mikäli ihmisen tahto on pahuuteen ei hän voi pelastua uskoipa hän mitä tahansa.

Uudestisyntymisestä vielä selitettäköön muutamia havaintoja: Kiusaukset on jaettavissa kolmeen osaan: Coelestiaaliset eli taivaalliset kiusaukset, spirituaaliset toisin sanoen henkiset kiusaukset ja vielä luonnolliset kiusaukset, jotka eivät ole varsinaisia kiusauksia vaan aiheutuvat maallisista vastoin käymisistä, mutta jotka ovat kuitenkin koettelemuksia, mikäli niihin liittyy spirituaalista kärsimystä.
Coelestiaalisessa kiusauksessa taistelevat hyvyys ja pahuus vastatusten. Spirituaalisessa koettelemuksessa tapahtuu taistelu totuuden ja vääryyden välillä. Näissä molemmissa on siis kysymyksessä taistelu ihmisen sielusta sen valvonnasta ja hallinnasta, kun Jumaluudesta tuleva virtaus ja toisaalta helvetistä saapuvat henkäykset törmäävät yhteen ihmisen sielussa, syntyy silloin taistelu eli kiusaus sielun hallinnasta.
Uudestisyntyminen voidaan esittää kuutena osana: 1. Parannus, 2. Reformaatio eli ensimmäinen osa uudestisyntymistä, joka tarkoittaa ymmärryksen kehittymistä sekä regeneraatio toisin sanoen tahdon jalostuminen, 3. Kiusaukset ja fermentaatio, joka tarkoittaa lieviät kiusauksia, jossa totuudet ja vääryydet erottautuvat sekä toisaalta hyvyydet ja pahuudet irtoavat toisistaan (esim. Matt. 13: 33), Uudestisyntymisprosessin jatkuminen, 5. Asioita, jotka häiritsevät ja vaikeuttavat uudestisyntymistä, 6. Kiusausten voittaminen.

Uudestisyntymisen tarkoituksena on vapauttaa ihminen helvetin eli pahojen henkien vallasta. Ilman Taivaallista Oppia, joka paljastaa Jumalan Sanan ns. salaisen koodin ei korkeimpia uudestisyntymisen asteita voida saavuttaa. Tietysti Jumalan Sana on se mikä on Alku ja Loppu tässäkin asiassa, mutta Taivaallinen Oppi, joka saapui Herralta lähettämänä E. Swedenborgin kautta, muodostaa henkisen lampun Raamatun ymmärtämiselle. Kiusausten mekanismiä on selvitetty Swedenborgin teoksessa Arcana Coelestia. Swedenborg on jakanut A C -teoksensa 10 837 kappaleeseen.

Jumalan tuntemisesta esitettäköön seuraavaa: Jumalaa ei voida jakaa kolmeksi eri persoonaksi, kuten esim. evankelis-luterilaisen kirkon dogmit sen tekevät. Oikein käsitettynä Jumalassa eli Jeesuksessa Kristuksessa on kolminaisuus yhdessä ja samassa persoonassa seuraavasti: Isä on Jumalan sielu eli Jumalallinen Rakkaus, Poika on Jumalan ruumis eli Jumalallinen Viisaus ja Pyhä Henki on Jumalan sielusta Pojan kautta virtaava Jumalallinen Vaikutus eli itse elämä henkisessä ja luonnollisessa maailmankaikkeudessa.
Tätä voidaan perustella mm. äärettömyyden käsitteellä, sillä ei voi olla olemassa kahta toisistaan riippumatonta ääretöntä olentoa. Kukaan ei voi saada yhteyttä Jumalaan muuten kuin Herrassa eli Jeesuksessa Kristuksessa, siksi että Isä eli Jumalan sielu on Herrassa, joka on sama kuin yksi Jumala, kuten Herra itse opettaa: "Jos tuntisitte minut, tuntisitte Isänikin... Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän. Filippus, etkö usko että minä olen Isässä ja Isä minussa... uskokaa minua että minä olen Isässä ja Isä minussa." (Joh. 14: 7-11).

Huomautettakoon, että myös juutalaisilla, mikäli luopuvat judaismista on mahdollisuu uudestisyntyä Jumalan ja Hänen Sanansa sekä Taivaallisen Opin avulla, jos uskaltavat tälle tielle lähteä.

http://angelfire.com/journal2/filosofiaa

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Swedenborg opetti harhaoppia, älä hyvä mies seuraa väärää profeettaa. Kirjoituksesi sisälsi Raamatullisia sanoja ja sanontoja, mutta ne oli väännetty saatanallisiksi eksytyksiksi.

      Ihmisen liha on paha eikä ihminen itsessään ole kykeneväinen hyvään, vaikka mitä tekisi. Toki hän kykenee yhteiskunnalliseen vanhurskauteen, mutta se ei ihmistä pelasta. Ihminen ei uudestisynny eikä Jeesus uudestisynnytä ihmistä lakia pitämällä.

      Laki piiskaa ihmisen synnintuntoon ja evankeliumi tuo ihmiselle tiedon pelastumismahdollisuudesta. Jumala antaa ihmiselle synnintunnon ja uskon ja uudestisynnyttää ihmisen. Tämä kaikki on siis Jumalan tekoa, ei ihmisen. Ihminen sitten joko hyväksyy pelastuksen omalla kohdallaan ja lähtee seuraamaan Jeesusta tai sitten hylkää etsikkoaikansa ja jatkaa pahaa vaellustaan.

      • Näin se on!

        Kiitos tänne kirjoittavista uudestisyntyneistä uskovista!


    • Vili

      kasteessa, jossa meidät haudataan Kristuksen kanssa kuolemaan ja nousemme yhdessä ylös hänen kanssaan uusina ihmisinä. Kasteen jälkeen tarvitsemme jokapäiväistä kääntymistä ja palaamista kasteen armoon aina yhä uudestaan.

      Joskus lapsena kastetuille tulee myöhemmin voimakkaita kääntymyskokemuksia. Sellaisiakin kuulee - virheellisesti- nimitettävän uudestisyntymiseksi. Parempia nimityksiä sille ovat kuitenkin parannus, kääntymys tai herätykseen tulo.

      Sinun kirjoituksesi ei edusta kristillisyyttä, vaan valistusajan järkeisoppia ja mystiikkaa. Jos joku kieltää kolminaisuusopin, hän samalla rajaa itsensä kristinuskon ulkopuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5684
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      54
      1795
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1289
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      1101
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1085
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1027
    7. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      142
      983
    8. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      63
      972
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      948
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      945
    Aihe