Haluaisin ostaa italialaisen keittokirjan, mikä olisi hyvä ja monipuolinen, mutta ei liian vaikeita reseptejä. (ei pelkkää pastakeittokirjaa)
Mainostakaa omianne hyvien keittokirjojen omistajat (vaikka se täällä kiellettyä onkin...)!
Mainostakaa omianne hyvien keittokirjojen omistajat (vaikka se täällä kiellettyä onkin...)!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensin tarkennus:
Jos minä taviksena yksityishenkilönä kerron täällä mikä kirja minusta on hyvä, niin SE EI OLE mainostamista ja on sinällään ihan ok.
Jos puolestaan esiinnyn yksityishenkilönä olematta sitä ja heitän linkkiä edustamaani ostopaikkaan, se on mainostamista ja sitä kautta paheksuttavaa toimintaa.
Ja sitten siihen "mainokseen" :)) eli näillä alkuun: hyllyssäni on Floyd on Italy-kirja ja se on hyvä, mikäli tykkää Floydin tavasta kokata (mielipidejutskahan se). Ohjeet ovat suht simppeleitä ja niissä voi maistaa vivahduksen Italiaa, vaikkeivät ohjeet 100 % autenttisia italialaisia olekaan. Kakkosvaihtoehtona Marcella Hazanin "Essentials of classic italian cooking" (ISBN 0-394-58404-X). Mainio kirja enemmän fundamentalistikokkaajille. Miinuksena voisi mainita jenkkilästylen mutta jos sen ei anna haitata niin kirja on aivan mainio.
Jos on seurannut Sopranos telkkusarjaa, niin siinähän syödään hyvin. Sarjasta on tehty keittokirja, joka on julkaistu mm. suomeksi. Ohjeet ovat helppoja ja ainakin olleet meidän porukan makuun. Ei pelkkää pastaa, vaan paljon muuta kuten aivan taivaalliset jälkiruuat, kanaa monella eri tavalla, vasikkaa a la itsku etc.
Pikantti yksityiskohta on myös reseptit heavy eatereille ja kutsumitoitukset.
Vasikanliha on hyvää, mutta ei sitä nyt oikein kaupoissa tunnu olevan tavalliselle kuluttajalle tarjolla.