Siskonmakkara

Velipuoli

Meikä kun on nuuka, niin ostelen aina punalappuisia tuotteita puoleen hintaan. (Viimeinen myyntipäivä tänään)
Ostin siskonmakkaraa ja niissä luki "vaatii kypsentämisen". En ole enne kokeillut kyseistä makkaraa.
Mitenkä kauan niitä pitää kypsentää?? Ja keittämällä vai miten niitä kypsennetään ??? Ja jos keitetään, nii miten kauan kiehuttelen ???

6

5772

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saiturikitupiikki

      punalappuset jees!
      Siskonmakkarakeitto on hyvvää. Sit teen tämmöstä sotkua: keitän makaronit, heitän vihannessekotepussin sinne ja lopuksi siskonmakkarat muhimaan, mausteita, ja sulatejuustoa, jos on, tai ruokacremee jos on. Ilmankin menee.
      Paistettuina ovat mun makuun liian suolaisia.

    • Anonyymi

      Makkarasta puristetaan pallukoita keittoon, kypsyvät nopeasti eikä tartte lisäsuolaa, maista ensin... voi kai tehdä kastikkeen ja pullauttaa palleroita joukkoon, en ole kokeillut, mut esim valkokastike ja pallerot...

      • Anonyymi

        Raakaa siskonmakkaraa ei kannata maistaa - se on raakaa sikaa eli e-koli, salmonella, listeria jne...

        Suolaa siinä on riittämiin kuten makkaroissa yleensä eli 2% luokkaa.

        Voit keittää ne kokonaisina tai tehdä keiton kuten jotkut jo ehdottivat. Kuten aina raaka.makkara tulee kypsentää hyvin eli keittäen vähintään 15 minuuttia tai paistaen suunnilleen sama aika kunnes pinta on kauniin ruskea ja sisusta kuuma.

        Siskonmakkarasta voi myös tehdä "lihapullia" eli pursottaa kuoresta palleroisia pannulle ja paistaa ne ruskeiksi - pese toki kädet hyvin pursottamisen jälkeen ja varsinkin ennen tuoretuotteita tehdessäsi.


    • Anonyymi

      Jännä juttu suo siskonmakkara. Aikoinaan 80-luvulla se oli yksi inhokkiruoistani koulussa. Nykyään se on yksi himoherkuistani. Sama juttu kesäkeiton kanssa.

    • Anonyymi

      Äklöinti mitä tiedän ainakin katsellessa. En muista olenko joskus syönyt, meitä on moneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe