Ajelin tuossa iltapäivällä pyörälläni ja pitkässä alamäessä polijin oikein kunnon vauhdit. Ja ei muuta kuin isointa silmään. Saman tien alkoi eturattaan paikkeilta kuulua rutinaan joka polkaisella, kun oikea jalka oli tietyssä asennossa. Huomasin kotona, että ketjut vastasivat etuvaihtajan "ohjariin".
Silmämääräisesti sitä ei on vaikea huomata, mutta kun rutina kuuluu aina samassa polkimen asennossa (edellytyksenä, että ketjut edestä isoimmalla kiekolla ja takaa joko 6.7.8 kiekko eli raskaimmilla vaihteilla), niin ei kai siinä ole oikein muuta vaihtoehtoa kun, että isoratas on kiero.
Säädöillä rutinan saa pois, mutta sitten vaihteet ei todellakaan toimi, ei lähellekään.
Pyörä 3kk vanha hybridi, 24 vaihteinen (Deore/shimano 103(?) edessä).
Mites tästä edetään???
Silmämääräisesti sitä ei on vaikea huomata, mutta kun rutina kuuluu aina samassa polkimen asennossa (edellytyksenä, että ketjut edestä isoimmalla kiekolla ja takaa joko 6.7.8 kiekko eli raskaimmilla vaihteilla), niin ei kai siinä ole oikein muuta vaihtoehtoa kun, että isoratas on kiero.
Säädöillä rutinan saa pois, mutta sitten vaihteet ei todellakaan toimi, ei lähellekään.
Pyörä 3kk vanha hybridi, 24 vaihteinen (Deore/shimano 103(?) edessä).
Mites tästä edetään???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanonko! Kaikella on takuu!! Ota kuitti toiseen käteen ja pyörä toiseen ja marssi liikkeeseen takaisin mistä pyörän ostit.
Niin kai se on tehtävä. Voin vain kuvitella mitä ne siellä sanoo: kulutustavaraa!
Ja niitähän ei takuu korvaa. Tosin pyörällä ei ole paljoa ajettu, mutta milläpä sen todistat???
Harmittaa kyllä tosissaan.
Toi sun otsikkos vähä hämäs (etu)keikko on eriasia
kuin rattaat. Kiekko se, mitä yleensä sanotaan vanteeksi.(oikeasti vanne on vain se kehä, kiekkoon kuuluvat myös puolat/pinnat ja napa)
Se vaihtava vaan ei ole ihan kohdillaan, joko vaijeri on venynyt (käy lähes aina uudessa pyörässä) tai sitten vaihtajan paikka on vähän muuttunut.
Ei se isoin ratas ole väärä, veikkaan että ketju ottaa kiinni vaihtajaan silloinkun ole painamassa alas päin rattaiden puoleista poljinta. Silloin kanpiin, rattaisiin ja keskiöön kohdistuva rasitus
näkyy siinä että ratas kääntyy ihan vähän yläosastaan kauemmaksu rungosta ja alaosasta lähemmäs.
Kyllä vaihtajan säädön voi saada menemään takuuseen, jos ei mene ei se ole kallis säädättää.
(Kyllä se onnistuu itsekkin vähän harjoittelemalla, huomaa myös että vaihtava voi olla vähän liikahtanut johonkin suuntaan)
Oli tuo otsikko tosiaan vähän harhaanjohtava.
Olen yrittänyt säätää vaijeria vain ohjaustangossa olevan vaihdevivun säätöruuvista. Sain sen jossain kohdassa toimimaankin ilman rutinaa, mutta silloin kaikki vaihteet eivät enää toimineet (pienimmälle eturattaalle ei ketjuja saanut).
Etuvaihtaja on kai sitten vääntynyt. Pitää yrittää vielä katsoa sitä tai niinkuin sanoit, huoltoon. Tuskin ne siitä paloja haluaa.
En oikein itsekään jaksa usko, että tuollainen hammasratas voisi vääntyä, ennemminkin se paukahtaisi kokonaan poikki.
Tunturi retkikutosen eturatas meni mulla kahdeksikoksi kun yhtä yhden ylikulkusillan luiskaa runttasin ylös. Kilometrejä arvioiden oli pyörällä tuolloin vain pari tuhatta.
Tämä oli muistissa kun uudesta maantiepyörästä kuului naksunaa keskiön paikkeilta parin sadan kilometrin kohdalla. En tiedä tuliko naksuna polkimesta vaiko poljinvarren kiinnityksestä eturattaaseen. No sisäänajoahan nämä kilometrit tähän asti olivat olleet, oli aika tsekata kaikki kiinnitykset. Poljinvarren kiinnityksesta löytyi kahdesta ruuvista reilu kiristyksen paikka, tuskin olisin säästynyt kieroutumiselta jos olisin ajellut tuhansia kilometrejä noilla mutterikireyksillä.