Toivoton !! :(

Rupee olemaan toivoton olo jo. Painoa 100kg ja pituutta 180cm. Haluan vaan 10kg mutta en millään salaattikuureilla, mutta kevyemmällä? Jos jollain on tästä 5-10kg painon pudotuksesta KOKEMUSTA tai muuten tietää niin pystyisikö joku kertoa mulle millainen ruokavalio? Mitä aamuisin jne pitää syödä. Aamu helppoa, päivä myös mutta koulusta kotiin tulo on vaikeaa kun jääkaapille menee ja ottaa 1-4 leipää .Ikää on 15v.
81111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos syöt aamulla vaikka kaurapuuroa (vähän kaloreita ja terveellistä), päivällä kevyen lounaan ja illalla nuo 4 voileipää (päällä esim. voileipäkinkkua ja tomaattia) niin luulisi tuon pituisen jo laihtuvankin äkkiä.

Olet kasvuiässä, joten ei kannatakaan alkaa millekään kitukuurille. Vähennä rasvaa, lisää proteiinia (kalaa, lihaa, munia) ja ei ollenkaan karkkia tai leivoksia, sipseistä puhumattakaan. Ja jos juot limppareita, vaihda kevytversioon.

Yksin peruskulutuksesi on n. 2500 kcal päivässä, minkä lisäksi varmaan liikutkin, joten kevyemmällä ruokavaliolla voit laihtua tuon määrän helposti ennen joulua.

Luepa nämä vinkit:

http://www.kuntoplus.fi/Crosslink.jsp?p=bohp&d=214&a=309

Äänestä
  • Aivan, aamulla mene kaurapuuro ja mansikoita päällä, tomaatti myös. Limsa on light jos juon sitä. Karkit jätän pois ja leivokset. Onko kotitekoinen pulla kahin kera lounaan jälkeen huono asia?

    Äänestä

  • [email protected] kirjoitti:

    Aivan, aamulla mene kaurapuuro ja mansikoita päällä, tomaatti myös. Limsa on light jos juon sitä. Karkit jätän pois ja leivokset. Onko kotitekoinen pulla kahin kera lounaan jälkeen huono asia?

    Yksi pulla ei vielä lihota. Siinä on paljon vähemmän rasvaa kuin munkissa tai viinerissä.

    Äänestä

  • Mie kirjoitti:

    Yksi pulla ei vielä lihota. Siinä on paljon vähemmän rasvaa kuin munkissa tai viinerissä.

    Pystyisitkö ruveta maili tai messengeri listalle nii voitais jutella näistä lisää esim, miten itse olet pudottanut painoa! :=)

    Äänestä

  • [email protected] kirjoitti:

    Pystyisitkö ruveta maili tai messengeri listalle nii voitais jutella näistä lisää esim, miten itse olet pudottanut painoa! :=)

    syöt tavallista ruokaa, mutta pienennä annosta. Itse olen laihduttanut tähän mennessä 7 kiloa vain pienentämällä annoksia ja tietysti olen jättänyt herkut vähemmälle. Kerran viikossa olen pitänyt herkuttelupäivän ja silloin napostellut, mutta tietysti kohtuudella.
    tsemppiä sulle.

    Äänestä

  • [email protected] kirjoitti:

    Pystyisitkö ruveta maili tai messengeri listalle nii voitais jutella näistä lisää esim, miten itse olet pudottanut painoa! :=)

    Voin kertoa, että olen ollut 16 kiloa painavampi. Ensimmäiset 10 kiloa laihdutin syömällä Nutrilett-jauheita, mutta niitä ei suositella sinun ikäisellesi.

    Loput 6 kg olen saanut pois suunnilleen tuolla ruokavaliolla mitä sinulle suosittelin, eli paljon kaurapuuroa, vähärasvaista proteiinia ja kohtuudella leipää.

    Lisäksi vauhdikasta kävelyä tunti päivässä. Joka paikassa kirjoitetaan, ettei liikunta laihduta paljoa, mutta ainakin itselläni siitä on ollut selvää hyötyä. Liikunnan täytyy vain kestää yhtäjaksoisesti tarpeeksi kauan ja sen täytyy tuoda hiki pintaan.

    Kyllä sinä pystyt laihtumaan, olen varma siitä.

    Äänestä

Olen keväästä tähän päivään onnistunut pudottamaan noin 10kg painosta, vain hieman ruokailutottumksia muuttamalla. Mutta lisää minut meseen tai lähettele sähköpostia niin voin kertoa lisää projektistani muuttaa ruokavaliota ja pudottaa painoa. [email protected]

Äänestä

Jos syöt jotain sokerista esim. karkkia jne. sellaiset pois. Ja sitten ne leivät, syö mieluiten ruisleipää ja sekin mielellään niin kuitupitoista kuin mahdollista. Jaa ruokia vähän pitkin päivää, jos sinulla on esim. koulun jälkeen aina kauhea nälkä, niin olisiko mahdollista ottaa jo koulussa pari leivän siivua kinkun tms. kera välipalana, silloin ei tule nälkä eikä tule ahmittua niin kauheasti kun pääsee kotiin.

Ja liikuntaa tietysti niin paljon kuin mahdollista, paras laji on sellainen mistä nautit itse, muilla ei ole mitään tehoa koska jätät ne kuitenkin kesken. Tuollainen 5-10 kiloa ei ole pahakaan rasti ja se kannattaakin ottaa pois ihan elämäntapa muutoksilla eikä millään dieetillä vaikka siinä vähän kauemman menisikin, silloin ne kilot pysyvätkin pois.
Itsellä on nyt paino tippunut ihan pikkuhiljaa mutta mitään ei ole tullut takaisin vaikka olen vähän lipsahdellutkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


[email protected] kirjoitti:

Rupee olemaan toivoton olo jo. Painoa 100kg ja pituutta 180cm. Haluan vaan 10kg mutta en millään salaattikuureilla, mutta kevyemmällä? Jos jollain on tästä 5-10kg painon pudotuksesta KOKEMUSTA tai muuten tietää niin pystyisikö joku kertoa mulle millainen ruokavalio? Mitä aamuisin jne pitää syödä. Aamu helppoa, päivä myös mutta koulusta kotiin tulo on vaikeaa kun jääkaapille menee ja ottaa 1-4 leipää .Ikää on 15v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu