Sellaista kysyn että tiedän c duurin nuottien paikat ja osaan ne ottaa pianollakin mutta jos soitan vaikkapa G-duurista jotain niin onko enään nuotit c d e f g a h samoissa kohdin viivastolla mitä C duurissa??
Apua aloittelijalle nuoteissa!
Minna
3320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ne nuotit pysyy aina samalla viivalla, esim. 1-viivainen g on aina 2. viivalla ja c2 on 3. välissä. Mutta G-duurihan menee g, a, h, c, d, e, fis, g. Eli kannattaa muistaa koko-koko-puoli-koko-koko-koko-puoli(sävelaskelta). Siis jos et muista muuten vaan asteikkojen etumerkkejä, toi on aika hyvä kaava.
Alla olevassa linkissä musiikin teoriaa pääpiirteittäin-ja ehkä vielä enemmänkin.
http://www.uta.fi/mute/
...mutta yleensä ainakin laulaessa (solfassa) mimet ovat do -re -mi - fa - sol -la - ti - do
siitä riippumatta mistä asteikko aloitetaan.
Tämä tukee luonnollista asteikkoa jossa vahvojen ja heikkojen kokoaskelien paikat ovat aina oikein. Pianossahan näitä hienouksia ei tunneta. Vain laulussa, jousissa ja monissa puhaltimissa.
"Pianossahan näitä hienouksia ei tunneta..." Äänensävyssäsi oli annos sarkasmia, jopa suoranaista pilkkaa. No, niin metsä vastaa kuin sille huutaa...:
Fermaatti on hieno nuottimerkintä. Pianossa se jopa voi kestää, toisin kuin kantokyvyltään heikoissa laulussa, jousissa ja monissa puhaltimissa.