Vain yksi kymmenestä hyväksyy Islamin uskon Suomessa. Reilusti yli puolet haluaisi päästää siitä jo eroon. Asenteet kovenevat, nyt asiaa on oikein tutkittu. Olisiko paras muslimeiden pakata reppunsa ja vaihtaa valtiota, ettei käy pian Serbiat.
http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/1101980923353
Yksi kymmenestä hyväksyy
9
651
Vastaukset
- GRAVEofHATE
Aika tiukka teksti!
- ..--..
Kun joku mainitsee sanan "islam" niin ainakin minulle assosioituu mieleen heti Osama Bin Laden sekä sortuvat WTC-tornit. Islam merkitsee terrorismia ja terrorismia ei tulla koskaan suvaitsemaan.
Islam = Osama bin Laden
ja Osama Bin Laden = islam- pätee kyllä...
Näinhän tavallinen ihminen, joka ei jaksa/ehdi/voi tms. syventyä moninaisiin uskonnollisiin oppeihin, ajattelee.
Näin maallikon näkökulmasta näyttää siltä, että Islamin uskoon on tulossa shiiojen ja sunnien lisäksi kolmas opinsuunta; terroristit.
Taitaapa olla muslimeilla kiire alkaa ajattelemaan omaa julkisuuskuvaansa. - Näin se on
pätee kyllä... kirjoitti:
Näinhän tavallinen ihminen, joka ei jaksa/ehdi/voi tms. syventyä moninaisiin uskonnollisiin oppeihin, ajattelee.
Näin maallikon näkökulmasta näyttää siltä, että Islamin uskoon on tulossa shiiojen ja sunnien lisäksi kolmas opinsuunta; terroristit.
Taitaapa olla muslimeilla kiire alkaa ajattelemaan omaa julkisuuskuvaansa.tämä mielipide tukee koraanin omaa sanomaa:
Suura 3
117
Te, jotka uskotte, älkää antautuko avomieliseen ystävyyteen muiden kuin teikäläisten kanssa; muut eivät jätä turmelematta teitä. He halajavat teidän perikatoanne, heidän vihansa on jo pursunut heidän suustansa; mutta se, mikä heidän sydämissään piilee,
ei ihme että ihmiset kokevat tällaisen ryhmittymän vieraana joka ei halua integroitua tänne ja elää normaalisti, tosin kuinka muuta voit jos uskot koraaniin?
Suura 9
123
Te, jotka uskotte, taistelkaa niitä uskottomia vastaan, jotka ovat lähellänne, jotta he kokisivat teidän voimanne, ja tietäkää, että Jumala on niiden kanssa, jotka hartautta harjoittavat.
- taha.islam
>Vain yksi kymmenestä hyväksyy Islamin uskon Suomessa.
Missä kohdassa ko. artikkelia näin sanotaan? Vai onko kielitaitoni puutteelinen?- varsinkin
ns. suomimuslimit, tulkitsette kaikkia tekstejä samaan tapaan kuin Koraania, näköjään.
"- while a very small minority - about ten percent - have a positive attitude toward the religion."
uudestaan linkkisi.
- opiskelija 2
As-salaamu 'alaikum wa rahmatullaah ja hei!
...just niin pian kuin olosuhteet sallivat. Jätän tämän "onnelan" ihan vaan teille :) !!!!- wwwnational
Pyydä kaikki kaverisi mukaan, emme ikävöi teitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291849
- 1211355
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401140Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591031- 491029
- 131980
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v257979Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58809Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet80801