Haahkasta

Sattis

Olisko ehdotuksia, miten laittaa haahkasta juhlaruoka.

1

2420

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erämies!

      Vanha hyvä konsti on marinoida voimakkaan makuista riista, eteenkin jos se on ammuttu haulikolla, maidossa.

      Nylje haahka ja poista kaikki näkyvä rasva mahdollisimman tarkkaan. Laita haahka sopivan kokoisen astiaan (muovipussin sisään) joko kokonaisena tai paloina ja kaada päälle maitoa niin paljon että lihat peittyy kokonaan. Laita astia kylmään. Kääntele välillä ja anna olla maidossa 1-2 päivää.

      Kuivaa haahka, mausta suolalla sekä mustapippurilla. Myös jotain yrttejä voi käyttää (Herbes Provencal). Kääri haahka pekoniin ja kypsennä uunissa aluksi 180 astetta noin 30 minuutin jälkeen 150 astetta. Lintu on kypsä kun täkkälihaan puutikulla pistetystä reiästä valuva neste on kirkasta. Tee liemestä kastike ja tarjoile lisäkkeeksi perunaa ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      2188
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      885
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      776
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      702
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      671
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      575
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe