Muistan lapsuudestani sellaisen puolukan säilöntätavan, että puolukat säilöttiin kokonaisina veteen. Mutta muistaako kukaan, miten siinä menetteltiin. Laitettiinko vaan siivotut puolukat astiaan ja vettä päälle. Varmaan vesi olisi hyvä keittää, mutta laitetaanko se puolukoiden päälle kiehuvana vai jäähtyneenä. Ja laitetaanko sekaan mitään muuta ?
vesipuolukka
3
6027
Vastaukset
- puolukkainen
puolukat laakeasuisen pulloon (täyteen) puhdistettuina, kylmää vettä päälle, korkki kiinni ja kylmään. Jos laitat säilöntäainetta, lämmitä vettä.
vassakuu. - Tiia
Tässä olisi suoraan keitokirjasta vesipuolukoiden säilöntä ohje.
Peratut marjat pannaan puhtaaseen puusaaviin tai pyttyyn.Raikasta lähdevettä kaadetaan niiden päälle ja ne säilytetään viileässä paikassa.
Varmaan vanha ohje.Luulen että muovi astiat korvaa nykyisin puusaavin. - Anonyymi
Hain juuri kellarista pari vuotta sitten lasipurkkiin säilöttyjä vesipuolukoita. Voikohan niitä vielä käyttää? Maku ei kyllä ollut muuttunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482503
- 1801738
- 921598
- 691573
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68881
- 61856
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188834- 61818