Mistä saisi oikein vanhoja reseptejä. Olen jo hankkinut muutaman kirjan, joissa on vanhat resptit muutettu 'nykyaikaisemmiksi'. Kun minua kiinnostaa ruuanlaitto ja historia, niin tämä olisi oikein mukava tapa yhdistää ne. :)
wanhoja reseptejä
tähtiin_tuijottaja
5543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mummolan vintille. Tai romutoreille tai kirppareille.
Juuri ilmestyi kirja "Isoäisin keittiössä" tai jotain sinnepäin, ja siinä oli kai 1920-luvulta tähän päivään reseptejä.
Vanhoja reseptejä saa vanhoista keittokirjoista. Onko antikvariaatti tuttu paikka? Omistajille voi jopa jättää toivelistan, jos hyllystä ei heti löydy. Jos et tiedä tarkasti minkänimistä kirjaa haet, riittänee hakusanaksi "vanhat keittokirjat". Niitä ei sitten ole pakko ostaa, kun kerrot vain etsiväsi jotain sopivaa ja jätät yhteystietosi, niin sulle ilmoitetaan jos ja kun kauppaan saapuu esim. kuolinpesästä kirjaerän mukana niitä vanhoja keittokirjoja.
isoäitini keittokirjan Keittotaito, koteja ja kouluja varten, vuodelta 1943. On tosi mielenkiintoista luettavaa. Reseptejä on joka lähtöön. Miten olis vasikanaivot, sisälmysssyltty, paistetut utareet tai keitetyt siansorkat.
http://agricola.utu.fi/hist/kktk/kokkikirja/
...ja luulisi olevan tarpeeksi vanhakin- vuodelta 1849.
Kiitos linkistä, on tosi hauskaa luettavaa!!
"Muutamien Juuri- ja Vihriäis-kasvujen suurustuksesta"
"Pieniä Turkin-Pööniä, elikkä papuja"
"Täysi-kasvaneita Turkin-Pööniä"
Ei voi kuin :D