Painonpudotussyke

Osaisitteko neuvoa, minkälainen syke olisi paras ns. rasvan polttamiseen? Painoindeksin mukaan minun tulisi pudottaa n. 20 kg (Paino 105kg/Pituus 184cm). Olen melko lihaksekas mutta lihakseni ovat tällä hetkellä ns. piilomalliset:).. Harrastamani lajit olisivat pyöräily, uinti ja kävely (johtuen nuoruudenajan polvivammasta). Suositelkaapa mitä näistä lajeista, montako kertaa viikossa, ja millä sykkeellä saisin itseni hyvään ja kestävään kuntoon ensi kesään mennessä! Kiitoksia jo etukäteen hyvistä vinkeistä!
31183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Osaisitteko neuvoa, minkälainen syke olisi paras ns. rasvan polttamiseen? "

Mitä kovempi syke sitä enemmän energiaa kuluu. Etsi sellainen syke millä jaksat/viitsit liikkua pitkään, esimerkiksi 45 minuuttia.
(Intervalliharjoittelu olisi oikeastaan vielä tehokkaampaa, mutta aloittelijan ja ylipainoisen ei kannata harkitakaan.)

Laihdutus on ilmeisesti se sinun number uno. Liikunta, vaikka hyödyllistä onkin, ei vielä laihduta yhtään. Tärkeintä on syödä vähemmän kuin kuluttaa. Kun tuo toteutuu, laihdut vaikka et liikkuisi yhtään enempää kuin ennenkään.

Pistä siis ruokavalio kuntoon, syö hieman - siis vain hieman - vähemmän kaloreita ennen. Usein riittää kun korvaat epäterveelliset ruuat terveellisillä, jolloin saat periaatteessa syödä yhtä usein ja paljon kuin ennenkin, mutta ruuasta tuleekin vähemmän energiaa. Älä kuitenkaan sorru nykyiseen rasvafobiaankaan, rasva on tärkeää, terveellistä ja kuuluu myös laihduttajan ruokavalioon!

Kaikki nuo mainitsemasi liikunnat ovat todella hyviä ja suosittelisin harrastamaan noita kaikkia! Pysyy mielenkiintokin paremmin yllä, kun löytyy vaihtelua.
Tehokkaan laihduttajan kannalta niissä on vain yksi "vaara". Kun keho on tottunut liikuntaan, pitää vauhtia lisätä, tai muuten kehitystä ei tapahdu. Nykyään lenkkipolut ovat täynnä sauvoja perässään vetäviä löntystelijöitä, jotka ovat harrastaneet laihdutusta samalla vauhdilla ja samalla painolla viimeiset kaksi vuotta... Pyöräily hitaalla nopeudella ja tasaisella tiellä taitaa olla jopa helpompaa kuin kävely. Laihduttaja kävelee nopeasti ja ajaa fillarilla lujaa.

Jos nyt joku syke pitää välttämättä sanoa, niin sanotaan sitten vaikka 130. Jos se tuntuu liian korkealta niin vähennä ja jos liian matalalta niin nosta. Mitään optimaalista rasvanpolttosykettä ei siis todellakaan ole olemassa. Noita lajeja voisit harrastaa vaikkapa kolme tai neljä kertaa viikossa. Useamminkin jos tuntuu mukavalta :)

Äänestä

Juuri tuota painonpudotussykettä mietiskelin itsekin. Ukkokullalta lainasin muutaman vuoden vanhan sykemittarin ja sen ohjeiden mukaan minulle sopiva painonpudotussyke olisi 108 -126 välillä. Ongelmani on se, että minun temperamentilla ei kyllä löntystellä niin hitaasti että pysyisin noissa sykerajoissa! Epäilen kyllä lisäksi että saattaisi kanssakulkijatkin vähän katsella että mikähän taivastelija se siinä :)
Olen sitten ihan reippaasti kävellyt sillä vauhdilla mikä hyvältä tuntuu ja näyttäisi siltä että ilman sauvoja tasamaalla on sellainen 130 - 135, ylämäessä toki nousee yli 140. Sauvojen kanssa olenkin nyt kokeillut vasta kerran melko mäkisessä maastossa ja siellä tasaisemmat pätkät meni n. 150 ja korkeimmillaan hiukan alle 170.

Äänestä
  • "Ukkokullalta lainasin muutaman vuoden vanhan sykemittarin ja sen ohjeiden mukaan minulle sopiva painonpudotussyke olisi 108 -126 välillä."

    Olisi mielenkiintoista kuulla sykemittarin valmistajan perusteluja tuolle sopivimmalle painonpudotussykkeelle...
    Naistenlehtien(?) väitteet oikeista rasvanpolttosykkeistä pitäisi kieltää kuluttajien harhauttamisena. Samalla perusteella voisi kieltää kiinteyttävistä liikkeistä puhumisen ja TV-shopin Abtronicin mainostamisen.


    Ei noista sykkeistä kannata niin panikoida. Kunhan pulssi vain on leposykettä korkeampi, niin rasvaa palaa enemmän kuin telkkarin ääressä. Laihduttajaa varmasti kiinnostaa sekin tieto, että mitä korkeammalla sykkeellä hän heiluu sitä enemmän energiaa kuluu ja sitä enemmän rasvaa palaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jontte kirjoitti:

Osaisitteko neuvoa, minkälainen syke olisi paras ns. rasvan polttamiseen? Painoindeksin mukaan minun tulisi pudottaa n. 20 kg (Paino 105kg/Pituus 184cm). Olen melko lihaksekas mutta lihakseni ovat tällä hetkellä ns. piilomalliset:).. Harrastamani lajit olisivat pyöräily, uinti ja kävely (johtuen nuoruudenajan polvivammasta). Suositelkaapa mitä näistä lajeista, montako kertaa viikossa, ja millä sykkeellä saisin itseni hyvään ja kestävään kuntoon ensi kesään mennessä! Kiitoksia jo etukäteen hyvistä vinkeistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu