Mitkä karkit ovat vegaanisia? Minulla kun tuota karkkihammasta kolottaa aina välillä... :)
Vegaanista karkkia? :)
Minna
122281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Wienernougat, Vihreät kuulat, Namellin lakkamarmeladit, Halvan marmeladit (sellaisessa n. puolen kilon pahvipaketissa), Ritter Sportin minttusuklaa sekä marsipaanisuklaa, reilun kaupan tumma suklaa, Salmiakkiaakkoset, Turkinpippurit, Pandan liköörikonvehdit sekä lakkaliköörikonvehdit, Brunbergin tumma suklaa ja sokeriton riisisuklaapatukka.
Osa näistä on sellaisia, mitä saa ainakin normaalikaupoista vain joulun aikaan, mutta kauppojen jouluaikahan alkaa jo ihan pian lokakuun alussa eli viimeistään ensi viikolla.
Lisäksi monet kovat salmiakkikarkit ovat vegaanisia. Samoin useimmat peruslakut, mutta eivät täytelakut. Vegaanisia ovat myös sellaiset "pötkössä" olevat hedelmäkarkit, joita on myös muita makuja, mutta en muista onko mikään noista muista mauista vegaanisia. En millään muista tämän karkin nimeä, mutta ehkä joku muu muistaisi.
Näiltä sivuilta löytyy hyvät listat
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=3426
Tsekkaa myös tämä, hyviä linkkejä;
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showforum=51
ihan hirveästi!!
Eikö salmiakkiaakkosissa ole liivatetta? On ainakin ennen ollut!
Joskus kauan aikaa sitten niissä kaiketi on ollut, mutta jo monta vuotta sitten on liivate on poistettu niistä. Tai en kyllä ole pariin viikkoon ostanut eli jos tällä välillä on lisätty taas liivatetta, niin silloinhan ne eivät ole vegaanisia. Asian voi tarkistaa ainesosaluettelosta.
Ja vaikka salmiakkiaakkoset siis ovat vegaanisia, niin hedelmäaakkoset, ja onko niitä nyt muitakin aakkoskarkkeja, niin ne mitkään muut eivät ole vegaanisia.
Entäpä vegaanisia xylitoli-purukumeja?
Jokin merkki oli vegaaninen ainakin muutama vuosi sitten, jos ei koostumusta ole muutettu. En ole varma nimestä, mutta se oli Orbit tai jotain sinne päin. En tiedä löytyisikö oikeutta eläimille -sivustolta tietoa asiasta, kun sieltä ilmeisesti löytyy tietoa vegaanisista tuotteista.
ovatkohan vegaanisia? E-koodi-luettelosta pitäisi tarkistaa.
http://ehp.niehs.nih.gov/members/2001/109p983-994tobacman/tobacman-full.html
CandyKingin irttarivalikoimassa on kiitettävän paljon liivatteettomia karkkeja, joista kyllä osassa on karmiinia mutta ei kaikissa.
Lisäksi karkeissa saattaa olla eläinperäistä ainakin mehiläisvahaa, sellakkaa, maitoa tai kananmunaa. Ei kovin montaa vaihtoehtoa taida olla, vaikkakin joitakin vegaanisia karkkeja CandyKingiltä löytyy.