Salibandyn ja sählyn ero.

Aloittelija

Eli mitä eroa on salibandyllä ja sählyllä?

14

9433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoviisas

      Salibändillä ja sählyllä ei ole juurikaan eroa... vittu miten tyhmä kysymys.

      • .......

        no eti vaik salibandynetistä.. Sieltä pitäis löytyy jotain, kunhan vaa jaksaa ettii.. Kyl sä viel joskus tajuut salibandyn ja sählyn erot...
        Tärkei ero on ehkä se et sählyy pelataa pienel kentäl tai vaik pihalla ja sählys ei oo nii kauheesti sääntöi......Ei se nyt oo nii kauheet jos ei tiiä niide eroi, koska kyl mä puhun usein sählyst vaik tarkotan salibandyä..


      • Neljä

        Tyhmä kysymys on tekemään. Elikkä toisen sanoen tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassa.


    • tiiuli #53

      salibandy on siis sählystä jalostettu laji.
      kannattaa lukea ja verrata sääntöjä, tsekkaa: www.salibandy.net (SuomenSaliBandyLiitto)

    • "punkari"

      ...oikeastikin on eroa. Sählyssä maalivahdilla voi olla maila tai räpsä, mutta sabassa ei kumpaakaan, vain hanskat käsissä. Salibandyjoukkueeseen ei kannata mennä, jos tahtoo pelata sählyä! (paitsi TPS:ään) Salibandyssa on tiukemmat säännöt ja sählyssä vähän sovelletaan. Salibandy on pelinä siistimpää: syöttelyä, kikkoja, pakkien käyttöä, eikä mitään yksin veivaamista ja hakkaamista kuten sählyssä. En ole saanut sabassa kuin pari vammaa, mutta koulusählyssä menee aina nivelsiteitä, palaa polvia ja päitä irtoilee. Ei sen kummempaa. Että on niissä eroa.

      • sanonpavaa

        "Sählyssä maalivahdilla voi olla maila tai räpsä, mutta sabassa ei kumpaakaan, vain hanskat käsissä."

        HÖPÖHÖPÖ! Sählyssä ei ole maalivahtia! Käykää tsekkaa vaikka wikipediasta, luulisin että sieltä jotain löytyy =)


    • Mallu

      No niin kuin jotkut kirjoitti jo että ei siinä oo niin paljon eroa...mutta mun mielestä säbässä ja sählyssä on se ero että: Sählyssä sählätään, ei niin tiukat säännöt, salibandyssä jos nostaa tai painaa mailaa siitä tulee vapari ja jos löy mailaan niin siitä tulee myös... kyllä se ajan kanssa selviää...Harrastan kyllä itse salibandya.

    • "ainut joka tietää"

      Siis sählyssä ei ole maalivahtia se on sen oleellisin ero!

    • NäinMeillä

      Salibandy on kilpalaji jossa kilpaillaan salibandyliiton alaisissa sarjoissa eri ikäluokissa ja aina virallisella SM-tasolla saakka. Siihen tarjotaan valmennusta lukuisissa seuroissa ja valmentajia koulutetaan jatkuvasti. Myös tuomaritoiminta on järjestäytynyttä ja vasta kokemuksen kautta voi tuomita ylempiä sarjoja. Säännöt ovat yhteneväiset viralliset liiton säännöt ja myös peliajat on määrätty ikäluokkien ja sarjojen mukaan.
      Seurasiirrot ja vastaavat pitää tehdä virallisesti kuten kaikissa muissakin lajeissa ja lajissa Suomea edustaa virallinen maajoukkua.

      Sähly on pääasiallisesti kevyt harrastelaji jossa pelataan puulaakisarjoja ja yksittäisiä epävirallisia turnauksia kaveriporukoilla. Säännöt ja peliajat voivat olla vähän erilaiset eri tapahtumissa. Siinä ei pelata virallista valtakunnallista sarjaa eikä siinä ole maajoukkuetta. Suurin käytännön ero on maalivahdin puute ja maalien koko joka muuttaa lajin luonnetta hyvin paljon.

    • miisaww

      salibandyssä on isot maalit ja säännöt kun taas sählyssä on pienet maalit ja eikä sääntöjä.

    • Tiituko

      Ei mitään eroa, laji on pahassa kriisissä, kiinnostavuus on huomattavasti vähentynyt.
      Lajille käy kuten kössille, kilpasarjoissa marginaalilaji. Sopii hyvin työporukoille ja seurakunnan leireille.

      • Pelionparastasisällä

        Ei todellakaan ole kriisissä. Lisenssi pelaajia noin 65000 kpl. Seuroja sarjoissa yli 3000.
        Taitaa olla Suomen suosituin sisäliikuntalaji. Esim koripallossa lisenssipelaajia vajaa 20000 kpl.


    • FaktaaOn

      Turha laji, ei järjen häivää🤮

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe