Kertoisiko joku miksi viime viikon keskiviikkona ja torstaina oli kuutamo tosi iso ja alhaalla. Joskus se taas on pieni ja korkealla. Mikä tähän vaikuttaa?
Kuun koko
Haaveilija
71083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
se kasvaa ja pienenee hiiripopulaation mukaan. isona ja painavana se on tietysti alhaalla ja kevyenä jaksaa kohota korkeammalle.
Enpä kyllä tiedä. Tietääkseni kuitenkin kuu on koko ajan melko vakioetäisyydellä maasta. Johtuiskohan kenties maan ilmakehän aiheuttamista vääristymistä. Aurinkokin on isompi silloin, kun se laskee horisonttiin.
Vääristymiä ne ovatkin, ei kuu lähene Tellusta noustessaan/laskiessaan.
Kuu näyttää isommalta lähellä horisonttia, koska siellä näkyy vertailukohteita mutta ylhäällä ei ole vertailukohtia niin kuu näyttää pienemmältä.
Laita vaikka käsivarren mitan päähän joku hahlo ja kattele sitä kuuta alhaanna ja ylhännä, ni kyl sen pitäs olla smankokone. Näin mulle on itteeni viisaammat ketrtonneet.
niin voi olla. olen törmäillyt tuohon ilmiöön
useasti, kaikkein komeinpana olen havainnut kuun
juuri kun se nousee jonkin korkean vaaran takaa.
eikös liittyne jotenkin valontaittumiseen.
Netti on täynnä kuvia, suomenkielisiäkin sivustoilla, jossa on sarjana kuvattu kuun liike taivaan kannen halki. Kuu on jotakuinkin samankokoisen näköinenkin maan pinnalle asti. Itseasiassa se NÄYTTÄÄ puolueettomalla silmällä eli kameralla hieman isommalta ollessaan YLHÄÄLLÄ! Se että kuu näyttää ihmiselle isommalta alhaalla johtuu juuri vertailukohdista.
Hieman kuun näennäinen koko vaihtelee oikeastikkin maahan sen radan hienoisesta soikeudesta, mutta sen pystyy myös tarkistamaan vain eri kuun vaiheissa otetuista digikuvista. Suuruus ero oli jotain prosentin luokkaa.