kiinteän ruuan antamisen?
Meillä vaavi nyt 2.5 kk ja ajattelin 3kk iässä aloittaa, niin tehtiinn ennenkin mihinkä suomalaiset lapset olisivat muuttuneet?
mulla 4 lasta ja kaikki aloittaneet kiinteän ruuan jo lähempänä 3kk ikää. hämmästys olikin suuri kun nykyään vasta 6kk iässä suositellaan kiinteää vielä 5v sitten oli ikä suositus 4kk ja 15v sitten 3kk. Teenköhän hirveän rikkeen jos tämäkin laps aloittaa perunan syömisen jo 3kk ikäisenä? Velli olisi tietysti ohuempaa, mutta viljathan on sallittuja vasta 5kk iässä koska voivat allerkisoida. Peruna ei ainakaan allerkisoi :-)
Meillä vaavi nyt 2.5 kk ja ajattelin 3kk iässä aloittaa, niin tehtiinn ennenkin mihinkä suomalaiset lapset olisivat muuttuneet?
mulla 4 lasta ja kaikki aloittaneet kiinteän ruuan jo lähempänä 3kk ikää. hämmästys olikin suuri kun nykyään vasta 6kk iässä suositellaan kiinteää vielä 5v sitten oli ikä suositus 4kk ja 15v sitten 3kk. Teenköhän hirveän rikkeen jos tämäkin laps aloittaa perunan syömisen jo 3kk ikäisenä? Velli olisi tietysti ohuempaa, mutta viljathan on sallittuja vasta 5kk iässä koska voivat allerkisoida. Peruna ei ainakaan allerkisoi :-)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse imetin viisikuiseksi ja sitten rintamaidon ohella aloittelin pikkuhiljaa kiinteitä. Miksi haluat aloittaa kiinteät jo niin aikaisin, onko ollut paino-ongelmia vai eikö sinulla maito meinaa riittää, vai minkä vuoksi kiirus??
Se mitä on ennen ollut niin ei mielestäni ole syy mihinkään, "aina" on tiedetty että vauva pärjää puolivuotiaaksi pelkällä rintamaidolla jos vain kehitys on ok, suositukset olisi voinut muuttaa vastaaviksi mielestäni jo aikapäiviä sitten. Eipähän tarvitse miettiä että mistä tuokin ihottuma ja punoitus johtuu kun hieman viivästyttää kiinteitä. Kyllä sitä kerkiää sitä suttaamista harrastamaan myöhemminkin ja rintamaitohan on parasta vauvalle, paitsi jos poltat, käytät alkoholia, lääkkeitä tms.
Tsemppiä vaan imetykseen!!
neuvolan suosituksesta.
3 kk ikäisenä aloitettiin maissivellillä ja lähempänä 4 kk maiseteltiin soseita.
Minä täysimetin lastani 5,5 kk. Ei ollut mitään syytä aloittaa kiinteitä aikaisemmin, koska vauva kasvoi hyvin ja oli tyytyväinen. Tuon ikäisenä aloitin sitten kiinteät siksi, että vauva alkoi heräillä öisin tiheämmin syömään ja tuntui tarvitsevan jo vahvempaa ruokaa.
Suositukset muuttuvat ajan kuluessa siksi, että asioita tutkitaan koko ajan lisää ja löydetään uusia vaikuttavia tekijöitä. Lääketiedekin kehittyy jatkuvasti, kehitetään uusia lääkkeitä ja voidaan parantaa ennen parantumattomina pidettyjä tauteja - samalla tavalla tutkitaan esim. kiinteän ruuan vaikutusta vauvan suolistoon ja asetetaan uusia suosituksia.
En aloittaisi kiinteitä kolmikuiselle jos siihen ei ole mitään tarvetta. Ei kannata leikkiä pikkuisen terveydellä eikä antaa vain siksi "kun on kaikille muillekin antanut"...
Tietysti päätös on jokaisen oma. Tsemppiä sinulle vauvasi kanssa!:)
Hyvähän se on jos vauva pärjää pelkällä rintamaidolla, mutta vauvat ovat erilaisia ja toiset tarvitsevat kiinteitä aikaisemmin kuin toiset. Jos vauva on tyytyväinen ja syöttövälit pysyvät kohtuullisina, en näkisi mitään syytä alkaa tarjoamaan kiinteitä, mutta jos vauva huutaa tissiä tunnin välein aamusta iltaan ja illasta aamuun niin ilmeisesti ei pelkkä maito vaan riitä.
Itsellä kuopus alkoi 3kk:n ikäisenä roikkumaan tississä jatkuvasti, mutta rauhoittui ja alkoi nukkumaan paremmin, kun aloitettiin syömään kiinteitä. Eikä missään vaiheessa ollut siitä kiinni, etteikö rintamaito olisi riittänyt, koska sitä tuli niin runsaasti, että syötöllä sai aina yhdestä rinnasta riittävästi.
Ja viimeiseksi, on niitä peruna-allergikkojakin olemassa.
Kummalta kuulosta väite että rintamaitoa olisi tullut riittävästi jos lapsesi jatkuvasti rupesi tississä roikkumaan, koititko antaa lisämaitoa josko seolisi helpottanut tilannetta.
Voi tietysti olla myös mahdollista että vauvasi maidontarve alkoi juuri silloin lisääntyä ja vauvathan ovat niin viisaita että "tilaavat" lisää maitoa juuri tihentämällä imetysvälejä hetkellisesti jolloin rinta tietää lisätä maidontuotantoaan vauvan tarpeita vastaavaksi. Usein juuri tällöin luullaan virheellisesti että vauva tarvitsisi jo kiinteää.
juttu. Vauva alkoi noin 3 kuukauden iässä hidastamaan kasvuaan ja syömään koko ajan, sekä olemaan nälkäinen. Kuitenkin itse lypsin maitoa edelleen luovutukseenkin, joten sitä olisi riittänyt tosiaankin enemmän kuin mitä vauva tarvitsisi. Yritin välillä lypsettyä maitoa syöttää myös pullosta, muttei sekään kelvannut.
Vauvalla voi tulla energiantarve niin suureksi, ettei sitä pysty enää tyydyttämään maidolla, koska vauvan vatsa ei vedä niin paljon maitoa, että se riittäisi. Kiinteiden aloituksen jälkeen ongelma katosi ja alkuun oli vaikeuksia pitää makuannoksia pieninä, koska perunaa olisi mennyt heti alusta tolkuton määrä.
Nyt poika on neljävuotias ja syö varmasti tuplasti saman kuin minä päivässä. Valittelee iltapäivisin, ettei hoidossa saanut mitään ruokaa, kunnes selviää, että perunat oli loppunut kesken ja poika ehti syödä vain kahdeksan...
Eli on mahdollista, ettei maito riitä lapselle, vaikka sitä tulisikin tarpeeksi.
aloitin kiinteät 4 kk iässä, koska kyllästyin siihen, että vauva imi vuorokauden ympäri max. 2 tunnin välein ja teki kuudet tai seitsemät löysät kakat vuorokaudessa, useimmiten tuli sitten vaipasta yli selän tai lahkeen puolelta. Kiinteät paransivat tilannetta huomattavasti, yhdet tai max. kolmet kakat päivässä ja syöttövälitkin pitenivät. Ja ennen kaikkea: vauva vaikutti tyytyväisemmältä ja nautti soseiden syönnistä. Soseet imetys toimi ongelmitta. Minusta jokaisen kannattaa käyttää tutkimustiedon ja suositusten ohella omaa järkeään ja sitä tuntumaa joka on omaan lapseen ja tämän tarpeisiin.