Arame

Mihin voisin käyttää arame-merilevää? Voisiko sitä käyttää ilman kypsentämistä?

Ostin kyseistä levää saadakseni B12-vitamiinia, mutten oikein tiedä, miten sitä käyttäisin. Olisin siis todella kiitollinen aramen käyttövinkeistä!
81208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tuo luulo, että merilevästä saisi B12 vitamiinia on väärä!!! sitä saa siis vain eläinperäisistä tuotteista ja purkista

Äänestä
  • Jos B12-vitamiinia saa vain eläinperäisistä tuotteista tai purkissa olevista tableteista, niin mistä se tableteissa oleva vitamiini on saatu? Onko se uutettu lihatuotteista vai miten se on saatu purkkiin? Kyseessähän on aine, jota ei voi synteettisesti tuottaa (luulen?).

    Kysyn siksikin, koska haluaisin tietää, mistä kasviksista B12-vitamiinia saa. Tavoitteena on vähentää lihansyöntiä, mutta mielestäni vitamiinit on parempi saada ravinnosta kuin purkista.

    Äänestä

  • Porkkana kirjoitti:

    Jos B12-vitamiinia saa vain eläinperäisistä tuotteista tai purkissa olevista tableteista, niin mistä se tableteissa oleva vitamiini on saatu? Onko se uutettu lihatuotteista vai miten se on saatu purkkiin? Kyseessähän on aine, jota ei voi synteettisesti tuottaa (luulen?).

    Kysyn siksikin, koska haluaisin tietää, mistä kasviksista B12-vitamiinia saa. Tavoitteena on vähentää lihansyöntiä, mutta mielestäni vitamiinit on parempi saada ravinnosta kuin purkista.

    Purkeissa oleva vitamiini on synteettisesti tuotettu muistaakseni. Ei ainakaan ole eläinperäinen.

    Ei ole tietääkseni olemassa mitään varmaa tutkimustietoa B12-vitamiinin osalta. Joissakin kasviksissa kuten merilevässä saattaa olla B12-vitamiinia, mutta se ei ilmeisesti imeydy eli on hyödytön. En itse luottaisi B12-vitamiinin saantiin pelkistä kasviksista.

    Myös "likaisista" eli multaisista juureksista saisi ymmärtääkseni B12-vitamiinia, mutta se ei ehkä ole kovin järkevää, koska multaa syömällä saattaa saada joitakin sairauksia sekä ainakin kihomatoja. Mukavempaa on saada vitamiini purkista.

    Ihmisen elimistökin tuottaa itse B12-vitamiinia, mutta useimmilla tämä tapahtuu paksusuolessa ja ravintoaineet puolestaan imeytyvät ohutsuolessa eli tästä ei ole hyötyä. Joillakin B12-vitamiinin tuotanto tapahtuu jo ohutsuolessa, jolloin ravinnosta ei vitamiinia tarvitsisi, mutta tätä ei kaiketi pysty millään tutkimaan, että missä itsellä tapahtuu. Tästäkään en tiedä onko olemassa mitään varmaa tutkimustietoa.

    Yksi vaihtoehto on tietysti - jos ei purkkivitamiineja halua - syödä silloin tällöin jotain eläinperäistä esim. dyykkaamalla. Vegaaniksi ei itseään tällöin kylläkään voi kutsua.

    Äänestä

  • synteettisestikin kirjoitti:

    Purkeissa oleva vitamiini on synteettisesti tuotettu muistaakseni. Ei ainakaan ole eläinperäinen.

    Ei ole tietääkseni olemassa mitään varmaa tutkimustietoa B12-vitamiinin osalta. Joissakin kasviksissa kuten merilevässä saattaa olla B12-vitamiinia, mutta se ei ilmeisesti imeydy eli on hyödytön. En itse luottaisi B12-vitamiinin saantiin pelkistä kasviksista.

    Myös "likaisista" eli multaisista juureksista saisi ymmärtääkseni B12-vitamiinia, mutta se ei ehkä ole kovin järkevää, koska multaa syömällä saattaa saada joitakin sairauksia sekä ainakin kihomatoja. Mukavempaa on saada vitamiini purkista.

    Ihmisen elimistökin tuottaa itse B12-vitamiinia, mutta useimmilla tämä tapahtuu paksusuolessa ja ravintoaineet puolestaan imeytyvät ohutsuolessa eli tästä ei ole hyötyä. Joillakin B12-vitamiinin tuotanto tapahtuu jo ohutsuolessa, jolloin ravinnosta ei vitamiinia tarvitsisi, mutta tätä ei kaiketi pysty millään tutkimaan, että missä itsellä tapahtuu. Tästäkään en tiedä onko olemassa mitään varmaa tutkimustietoa.

    Yksi vaihtoehto on tietysti - jos ei purkkivitamiineja halua - syödä silloin tällöin jotain eläinperäistä esim. dyykkaamalla. Vegaaniksi ei itseään tällöin kylläkään voi kutsua.

    Finelin nettisivuilta löytyi tämä tieto:

    "B12-vitamiini on vesiliukoinen vitamiini, joka toimii elimistössä koentsyyminä mm. proteiini-, rasva- ja hiilihydraattiaineenvaihdunnassa. B12-vitamiinia on yksinomaan eläinkunnan tuotteissa, joista parhaimmat lähteet ovat maksa, kala, liha ja maito. B12-vitamiini varastoituu elimistöön ja varasto riittää vuosiksi, mikä estää puutosten ilmenemisen."

    Eli mistä on peräisin tieto, että sitä voisi syntetisoida tabletteihin tai saada merilevästä? Nyt kiinnostaa ihan oikeasti.

    Äänestä

  • Porkkana kirjoitti:

    Finelin nettisivuilta löytyi tämä tieto:

    "B12-vitamiini on vesiliukoinen vitamiini, joka toimii elimistössä koentsyyminä mm. proteiini-, rasva- ja hiilihydraattiaineenvaihdunnassa. B12-vitamiinia on yksinomaan eläinkunnan tuotteissa, joista parhaimmat lähteet ovat maksa, kala, liha ja maito. B12-vitamiini varastoituu elimistöön ja varasto riittää vuosiksi, mikä estää puutosten ilmenemisen."

    Eli mistä on peräisin tieto, että sitä voisi syntetisoida tabletteihin tai saada merilevästä? Nyt kiinnostaa ihan oikeasti.

    No niin! Kun itse kysyy ja itse vastaa, niin ei tule mitään riitaa, sanoo vanha sananlasku. ;)

    Täällä: http://www.tohtori.fi/eviva/vita9.php3
    sanotaan näin: "B12-vitamiini eli syanokobalamiini on mikrobien synteesituote, jota saadaan eläinperäisestä ravinnosta sekä eräistä merikasveista ja maitohappokäymisellä hapatetuista kasviksista. Parhaita B12-vitamiinin lähteitä ovat maksa, munuainen, kala ja liha sekä maito- ja hiivavalmisteet."

    Eli vegaaniset b12-vitamiininlähteet ovat peräisin joko "eräistä merikasveista" tai hiivavalmisteista ja hapatetuista kasviksista. Netistä etsiessäni aloin jo epäillä suurta huijausta, nimittäin että kaikki b12-tabletit ovat oikeasti eläinperäisiä.

    Itse olen sekasyöjä, joten asia ei varsinaisesti minua olisi haitannut, ja kasvissyöjäkin voi syödä maitotuotteita. Mutta alkoi vain kiinnostaa niin paljon, että otin selvää.

    Äänestä

  • Porkkana kirjoitti:

    No niin! Kun itse kysyy ja itse vastaa, niin ei tule mitään riitaa, sanoo vanha sananlasku. ;)

    Täällä: http://www.tohtori.fi/eviva/vita9.php3
    sanotaan näin: "B12-vitamiini eli syanokobalamiini on mikrobien synteesituote, jota saadaan eläinperäisestä ravinnosta sekä eräistä merikasveista ja maitohappokäymisellä hapatetuista kasviksista. Parhaita B12-vitamiinin lähteitä ovat maksa, munuainen, kala ja liha sekä maito- ja hiivavalmisteet."

    Eli vegaaniset b12-vitamiininlähteet ovat peräisin joko "eräistä merikasveista" tai hiivavalmisteista ja hapatetuista kasviksista. Netistä etsiessäni aloin jo epäillä suurta huijausta, nimittäin että kaikki b12-tabletit ovat oikeasti eläinperäisiä.

    Itse olen sekasyöjä, joten asia ei varsinaisesti minua olisi haitannut, ja kasvissyöjäkin voi syödä maitotuotteita. Mutta alkoi vain kiinnostaa niin paljon, että otin selvää.

    "kasvissyöjäkin voi syödä maitotuotteita".

    Pakko sanoa: Maito ei ole kasvis ja nyt ollaan kaikenlisäksi vegaanipalstalla. Maito-kasvissyöjät, eli laktovegetaristit ovat sitten oma lukunsa.

    Mutta hirmu kiva kuulla että jaksoit nähdä vaivaa selvittääksesi tuon b12-asian itsellesi ja samalla muille :)

    Äänestä

  • Viherpiipertäjä kirjoitti:

    "kasvissyöjäkin voi syödä maitotuotteita".

    Pakko sanoa: Maito ei ole kasvis ja nyt ollaan kaikenlisäksi vegaanipalstalla. Maito-kasvissyöjät, eli laktovegetaristit ovat sitten oma lukunsa.

    Mutta hirmu kiva kuulla että jaksoit nähdä vaivaa selvittääksesi tuon b12-asian itsellesi ja samalla muille :)

    "Pakko sanoa: Maito ei ole kasvis ja nyt ollaan kaikenlisäksi vegaanipalstalla."

    Suo anteeksi, ei ollut tarkoitus provosoida. Maito taitaa tosiaan paremmin kuulua kasvissyöntipalstalle. Maito ei ole kasvis, mutta kyllä kasvissyöjät sitä käyttävät.

    "Maito-kasvissyöjät, eli laktovegetaristit ovat sitten oma lukunsa."

    Aivan niin.

    Peace ja respect! :-)

    Äänestä

Olisiko mahdollista kysyä luontaistuotekaupasta miten tuota levää voi käyttää? En itse ole syönyt muuta kuin sushilevää eli en tiedä tuon aramen käytöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7278981 kirjoitti:

Mihin voisin käyttää arame-merilevää? Voisiko sitä käyttää ilman kypsentämistä?

Ostin kyseistä levää saadakseni B12-vitamiinia, mutten oikein tiedä, miten sitä käyttäisin. Olisin siis todella kiitollinen aramen käyttövinkeistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu