Sukupuolineutraalisuusko tavoitteeksi?

6266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Isänmaa, äidinmaa., mother land, father land...das Vaterland, rodina...

Kotimaa kuulostaa turhan arkiselta. "Kotimaan katsaús...."

Synnyinmaa? Kulostaa kommunistipropaganalta.

Äänestä
  • Minä olen tottunut laulamaan Suomen kansallislaulua suomeksi, Paavo Cajanderin sanoituksen mukaan. Siinä puhutaan "synnyinmaasta" jo heti ensimmäisessä säkeessä.

    Minulle tuo laulu ei tuo niinkään mieleen kommunistista propagandaa.
    http://www.dugamladufria.com/songs/finland.html

    Runebergiaanisessa alkuperäistekstissä on tuossa kohdassa sana "fosterland". Olen antanut kertoa itselleni, että sana "foster" tarkoittaa sikiötä.

    Olisiko Cajanderin pitänyt puhua "sikiönmaasta"?

    Vai Runebergin "fasterlandista"? Faders systers land?

    Äänestä

  • "Näyttelijät Jennifer Garner ja Ben Affleck odottavat tyttölasta. Garner paljasti vauvan sukupuolen vahingossa NBC-kanavan Tonight Show -ohjelmassa, jossa hän lipsautti vauvasta puhuessaan persoonapronomonin "she". Lipsauksen jälkeen Garner veti kätensä suun eteen, mutta sanomaansa hän ei saanut takaisin."

    Uutislehti 100 30.9.2005

    Äänestä

  • HiiHoo kirjoitti:

    "Näyttelijät Jennifer Garner ja Ben Affleck odottavat tyttölasta. Garner paljasti vauvan sukupuolen vahingossa NBC-kanavan Tonight Show -ohjelmassa, jossa hän lipsautti vauvasta puhuessaan persoonapronomonin "she". Lipsauksen jälkeen Garner veti kätensä suun eteen, mutta sanomaansa hän ei saanut takaisin."

    Uutislehti 100 30.9.2005

    Kyllä se Uutislehti 100 osasi kirjoittaa ihan oikein "persoonapronominin".

    Pahoitteluni.

    Äänestä

Jos asiasi on http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?topic=8890.0, niin voisitko ystävällisesti taitella tämän merkkisotkun niin, että siinä on mahdollisimman paljon teräviä kulmia, ja tunkea sen exceliisi? Kiitos jo etukäteen.

Jos ei ole muuta asiaa kuin heitellä urleja edes esittämättä yhtään omaa kommenttia, vois heitellä niitä muualla. Jos jossain muualla on mielestäsi hyvä keskustelu käynnissä jostain, niin mene toki sinne esittämään, jos sinulla on siihen asiallista sanottavaa.

Äänestä
  • >Jos ei ole muuta asiaa kuin heitellä urleja edes
    >esittämättä yhtään omaa kommenttia, vois heitellä
    >niitä muualla.

    Olen ehdottomasti samaa mieltä.

    Pelkkien linkkien postaaminen ei ole keskustelua; vähimmäisvaatimus on, että pitää ainakin kertoa, miksi on linkin postannut ja mihin viittaamassaan sivustossa haluaa kiinnittää huomiota!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henkilö+/- kirjoitti:

http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?topic=8890.0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu