Ruskistava mikro?

Mikroni hajosi. Nyt mietin, ostaako ruskistava yhden hengen talouteeni:teen paljon pikaruokia, esim.kuorrutettu jauhelihapihvi uuniperuna ja uuni on hidas/energiaavievä. Onko ruskistava mikro grillin veroinen?Plussat,miinukset? Pitääkö pestä joka käytön jälkeen, jos seuraavaksi teen aamupuuron? Olen laiska siivoamaan sekä laittamaan ruokaa, nykyään, kun lapsilla on omat taloudet.
51209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisikohan tästä 12 vuotta aikaa, kun uunista paukahti alalämmön vastus ja jossakin levyssäkin oli jokin väliasento pimeänä. Ennen suurta keittiöremonttia hommattiin jonkinlaiseksi väliaikaisratkaisuksi mikro "viimosen päälle". Oli ruskistukset ja monen sortin automatiikat. Vanha mikro työpaikalle.

Sama mikro on meillä vieläkin. Arvaa vain, montako kertaa sitä mikron ruskistusgrilliä on käytetty! Tai sitä automatiikkaa, joka haistelee höyryjä ja päättää, milloin ruoka on kypsää!

Ehei – tuota mikroa on käytetty koko aika tasan tarkkaan samalla tavalla kuin yksinkertaisinta mahdollista mallia. Safkat sisään ja ajastimeen arviokaupalla sopiva lukema. Toimiihan se toki niinkin, mutta yhtä hyvin käytössämme toimisi sellainenkin mikro, jonka hinta on neljäsosa tuosta supermikrosta.

No, myönnettäköön kuitenkin, että kyllä sitä grillitoimintoa joskus *kokeiltiin*. Toimi se. Kuitenkin: jos nykyisin sisällä grillataan, niin uunin grilliä tulee automaattisesti käytettyä – mikron vastaavaa ei vahingossakaan.

Silloin ruokakuntamme oli 4-henkinen, nyttemmin se on supistunut kahteen.

Äänestä
  • Kiitos kommentista. Tahtoo olla mulla myös niin. Autosoittimessa on kaikenmaailman säätöjä, mutta käytän vain radio/cd ja volyymia. Edellinen mikro oli mekaaninen - kaksi nappulaa. En tarttenut edes silmälaseja tietääkseni, mihin asentoon ne piti kääntää.
    Ei tullut ruskistavalle yhtään kehuja. Ostan taas halvimman minkä löydän, kunhan se on pieni.

    Äänestä

ei tuu käytettyä grilliä koskaan.kestää kauan lämmetä ja tuntuu vaan tarpeettomalta.Saman vaivan tekee tavallisessa uunissa.Itse en suosittele ostoa!

Äänestä
  • keittiöremppaa tehtäessä me teimme päätöksen laittaa hella ja uuni "vimpan päälle". Mikroksi valitsimme muistaakseni n. 70 egen metallikuorisen "päältä nätin" perusmallin, jossa siinäkin on nappuloita ja ohjelmia 95% liikaa. Mikrossa kun tosiaan tulee poikkeuksetta käytettyä vain perustoimintoja.

    Äänestä

  • sap kirjoitti:

    keittiöremppaa tehtäessä me teimme päätöksen laittaa hella ja uuni "vimpan päälle". Mikroksi valitsimme muistaakseni n. 70 egen metallikuorisen "päältä nätin" perusmallin, jossa siinäkin on nappuloita ja ohjelmia 95% liikaa. Mikrossa kun tosiaan tulee poikkeuksetta käytettyä vain perustoimintoja.

    Kiitoksia. Ostin perusmallin enkä ole ruskistusta kaivannut. Taisi kaupan valikoima saada miettimään liikaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lailamummo-52 kirjoitti:

Mikroni hajosi. Nyt mietin, ostaako ruskistava yhden hengen talouteeni:teen paljon pikaruokia, esim.kuorrutettu jauhelihapihvi uuniperuna ja uuni on hidas/energiaavievä. Onko ruskistava mikro grillin veroinen?Plussat,miinukset? Pitääkö pestä joka käytön jälkeen, jos seuraavaksi teen aamupuuron? Olen laiska siivoamaan sekä laittamaan ruokaa, nykyään, kun lapsilla on omat taloudet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu