Kun täällä on paljon älykkäitä ihmisiä, niin keksikää sellainen tietokoneohjelman salausmenetelmä, jota olisi vaikea murtaa, mutta joka ei vaatisi nettiyhteyttä (käyttäjän yksilöintiä) eikä asennuskoneen yksilöintiä. Mahdollisesti asennuskone voidaan yksilöidä... mutta sekin on jossain määrin ongelmallista.
Normaali "helppo" menetelmä on laskea ohjelmassa jollain menetelmällä joukko avaimia, jotka aina avaavat ohjelman. Sitten vain myydään näitä avaimia, ja käyttö on helppoa. Ongelma on, että crackerit tutkivat ohjelman toiminnan ja selvittävät helposti sopivat avaimet, sekä tekevät avaingeneraattorin ja laittavat sen nettiin jakeluun taikka jakelevat avaimia netissä.
Normaali "helppo" menetelmä on laskea ohjelmassa jollain menetelmällä joukko avaimia, jotka aina avaavat ohjelman. Sitten vain myydään näitä avaimia, ja käyttö on helppoa. Ongelma on, että crackerit tutkivat ohjelman toiminnan ja selvittävät helposti sopivat avaimet, sekä tekevät avaingeneraattorin ja laittavat sen nettiin jakeluun taikka jakelevat avaimia netissä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Myy Leevin levyjä kooditaulukkona. Jokainen saa itse
valita, mistä kohdasta levyä ruvetaan soittamaan.
Ei mitään uutta. On helppo murtaa ja laittaa jakeluun ohitettu versio ohjelmasta, joka ei kaipaa koko levyä!
Tarvitaan nimenomaa sellainen menetelmä, joka on vaikea murtaa ohjelman toimintaa tarkkailemalla tai tutkimalla.
Leevin levy on helppo särkeä tai naarmuttaa, mutta ei aukea salaukset, jos on kyseessä one time pad. Jos Leevin tuotokset loppuvat kesken, niin voi kokeilla vaikkapa Simon&Garfunkelia.
"Kun täällä on paljon älykkäitä ihmisiä, niin keksikää sellainen tietokoneohjelman salausmenetelmä, "
On sitä älykkäitä muillakin foorumeilla. Tuo kysymyksesi ei liity älyyn, vaan tietotekniikkaan. Koska tiede-osiossa ei ole erikseen tietotekniikka-foorumia, niin aiheesi menee sitten "sekalaista" tai "muut" laariin, eli "yleistä tieteestä" foorumille. Jos siirrät juttusi sinne niin saatan vastata itse asiaan.
(kaikki) keskustelut sarakkeesta.
Kryptaus ohjelmia on pilvin pimein.
Yksi mun kaverini on kehitellyt jonkun uuden systeemin, pitääpä kysyä siltä.
Salausohjelma olisi kyllä tervetullut, mullakin on koneessa vaikka mitä palomuureja ja puhdistus ohjelmia, mutta aina jostain vaan joku vakooja aina välillä sisään putkahtaa.
Textin salaus nyt on aika helppoa a:1 b:2 vaikkakin ei nyt ihan noilla mutta ottamalla joku sana siitä luvut ja silleen.
Mutta toi esimerkki on kaikkien salauksien äiti, mistä niitä kehitellään.
Salasana generaattoreita on mahdoton huijata.
Kokeilin joskus John the ripperiä ja huvikseen availin sähköposteja, sanotaan nyt tässä vaikka että omia:). No pelottavan hyvin ne toimii.
Jotenkin se avaa aina uuden sivun ja kokeilee sanaa ja sitten seuraavan ja aikansa raksuttaen se löytää salasanat.
Kaikista parasta olisi jos ei olisi salattavaa.
Mun koneella ei ole.
Kunnioitan niin paljon älykkyyttä että en uskoltaisi laittaa mitään sen salaisempaa koneelleni. Niinkun niitä salaisuuksia olisi?
No älykkyyden kanssa ei kait tolla aloituksen kysymyksellä nyt sen suurempaa ole?
Sopivia avaimia ei pystytä selvittämään, jos niitä ei ole selväkielisenä missään. Esim. tee ohjelma niin, että ohjelman salasanavertailussa annetusta salasanasta tehdään MD5-sormenjälki ja verrataan sitä ohjelmaan talletettuun oikean salasanan MD5-sormenjälkeen. Lisäksi avaimen tulee olla riittävän vahva (lue: monimutkainen), jotta sitä ei voi murtaa brute force-hyökkäyksillä tai sanakirjahyökkäyksillä. Tällaista avainta on mahdotonta selvittää, koska vaihtoehdot ovat:
A: Arvataan salasana. Oletetaan, että käytetään koko näppäimistön merkistöä salasanan muodostukseen. 16 merkin salasanoilla eri vaihtoehtoja on luokkaa triljoona triljoonaa.
B. Murretaan MD5 jota kukaan ei ole vielä onnistunut murtamaan. Onnistuisi varmaan kvanttitietokoneella, mutta kyseisiä masiinoita ei ole ikävä kyllä olemassa kuin tiedemiesten märissä päiväunissa.
Riittävän satunnaisen salasanan(avaimen) luomiseen voidaan käyttää pseudosatunnaislukugeneraattoria tai laitteistoa joka kvanttifysiikan menetelmin kykenee luomaan riittävän satunnaisia avaimia.
Tämä ei tosin ratkaise sitä ongelmaa, että krakkeri voi muuntaa ohjelmaa niin että salasanakysely ohitetaan. Tähän ratkaisuna voit rakentaa ohjelman jonka kaikki toiminnalliset osat on kryptattu esim. DES:llä tai Blowfish:llä ja ne saa käyttöönsä vain henkilö, jolla on oikea avain.
Mikään ei tosin poista sitä ongelmaa, että vaikkakaan avainta ei pystytä selvittämään luvattomasti, niin _luvallisesti_ avaimen haltuunsa saanut ammattitaitoinen henkilö voisi periaatteessa muokata ja levittää kryptaamatonta versiota ohjelmasta. Jossain vaiheessahan kryptaus on joka tapauksessa avattava.
Ratkaisu olisi siis luoda prosessori joka suostuu suorittamaan _pelkästään_ tietyllä kehittäjän tiedossa olevalla avaimella kryptattuja konekielikäskyjä. Prosessori purkaisi käskyt asiakkaan avaimella, jota pystytään käyttämään pelkästään kryptauksen avaamiseen. Näin ollen asiakas ei pystyisi muuttamaan ohjelmakoodia, koska ei tietäisi avainta, jolla voisi luoda prosessorin ymmärtämää konekielikoodia...
Teoriassa siis näin, mutta käytännössä haluamaasi pomminvarmaa keinoa ei _minun_ mielestäni ole olemassa. Mutta ainakin selittämilläni keinoilla varsinaista AVAINTA ei saataisi ikipäivänä luvattomin keinoin selville.
Tietokoneeseen pääsystä esimerkki.
Tai serverille:
Ensin etsitään Serveri. Proxy sanalla.
Sitten kun saat osoitenumeron
Avaa asetukset
Kontrollipaneeli
Internet asetukset
Tarkista proxy serveri
Sitten lyöt Serveri tunnuksen minkä olet onkinut vaikka internetistä
Sitten enter portti 8080
Se on kait auki kaikissa koneissa. Joku isoveli valvoo jutun takia ja sitä ei edes voi sulkea, ainakaan itse on ole osannut omassa koneessa.
Noin helppoa se on, mutta ei taida olla luvallista ja siksi en suosittele.
Taitaa olla yleisin tapa lähettää kuitenkin joku ohjelma joka scannaa koneesi. Ne tulevat ties minkä sivuston kautta ja niitä on mahdotonta estää.
Ikuinen taistelu hyvien ja pahojen välillä jatkuu myös netti alalla.
Ei kai ole alaa minne paholainen ei tulisi tekemään kiusaa.
Internetkin olisi hyvä alkuperäisessä muodossa. Vaihdetaan tietoja kahden tietokoneen välillä tai useamman. Mutta siitä on tullut paholaisen käsissä, vaihdetaan saastaa koneiden välillä.
Jaa-a. Mahtaisiko vastaus kysymykseen löytyä ei matematiikasta, vaan lingvistiikasta?
Ajatellaanpa esimerkiksi ironialla tai huumorilla suojattua nettiyhteyttä. Purkaminen "laskennallisesti" on mahdotonta, koska kielellisen ironian tunnistaminen on matematiikan keinoin mahdotonta.
Käytännön toteutus voisi olla hyvinkin yksinkertainen uudenlaisella verkkotekniikalla.