Ei taida nyt tulla ihan oikealla palstalle, mutta kysyn kuitenkin. Saako makkaraa myydä esim. markkinoilla ym tapahtumissa ILMAN MINKÄÄNLAISIA LUPIA???
Tarkoitus olisi mennä markkinamyyjäksi jouluna ja ajttelin siinä sivussa myös makkaranmyyntiä, mutta onko ihan niin yksinkertaista kuin kuulostaa?
MAKKARAN MYYNTI???
6
8604
Vastaukset 6
- Ei helppoa
http://www.hel2.fi/ymk/lomakkeet/ohjeet/yty/TORIMYYNTI.doc
Ymmärtääkseni rajoittamattomalle yleisölle suunnattu jatkuvaluontoinen myynti on tarkastikin valvottua, mutta urheilu- tms. seurojen tilaisuuksissa on "omalle porukalle" saanut korventaa tilapäisesti satsin makkaroita ilman että kukaan viranomainen tulee nuuhkimaan ja nuuskimaan.
Eri kunnilla on omia (terveyslautakunnan) antamia ohjeita/sääntöjä. Julkisilla paikoilla kuten toreilla myynti on usein muutenkin kuin elintarvikkeiden osalta luvanvaraista (ja luvasta peritään tietty maksu).
Veroviranomaisilla on vielä ihan oma näkemyksensä asiasta. - paikkakunta
Paikkamaksun joudut suorittamaan jos ne ovat maksullisia.Kokemuksesta tiedän että ao.paikkakunnan terveystarkastaja käy "katsastamassa"myyntipaikan,esim.mittaa makkaroden säilytyslämpötilan(ei jouluna ongelma),siisteys ja hygienia.Sinuna menisin paikkakuntasi terveystarkastajan juttusille tiedustelemaan edellytyksiä niin ei tule kolaria.Sitävartenhan virkamiehet kuntiin palkataan että opastavat ja valvovat sektorinsa asioita.
- Anonyymi
Ihan saatana pelleilyä koko touhu,hyvä ettei mitata makkran pituutta! Näillä elintarvike valvojilla ei ole mitäänb muuta tekemistä,ja joas et maasuta niitä niin luvat lähtee se on pelin henki!
- Anonyymi00006
Anonyymi kirjoitti:
Ihan saatana pelleilyä koko touhu,hyvä ettei mitata makkran pituutta! Näillä elintarvike valvojilla ei ole mitäänb muuta tekemistä,ja joas et maasuta niitä niin luvat lähtee se on pelin henki!
Todella kummallista kun ei makkarassa ja tuotantotiloissa saa olla edes hometta ja hiiren papanoita. Joskus saattavat nähdä omiaankin, kun lehtijutun mukaan edellisen tarkastajan aikana ei mitään ongelmia, mutta uusi kielsi tuotannon.
- ainakin tarvitaan
Käsittääkseni. =)
- Anonyymi
Eihän täällä saa tehdä mitään jos ei ole lupia ja kuponkeja ja etenkin veromaksuja hoidettu,ei toimi kuten ulkomailla,ensimmäisenä on verottaja kimpussa ja sitten katteellinen naapuri! Ei täällä kannata tehdä muuta kuin vahtia toisten tekemisiä,tulee ihan DDR mieleen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.511323Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt171031- 93987
- 77673
- 37668
- 26466
- 26451
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53450Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15439Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423