mitä puuroa olette lapselle ensimmäisenä antanut?minkä ikäisestä alkaen?olen kuullut jostain ensipuurosta. mitähän tämä mahtaa olla??
mitä puuroa
lapselle
4843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tein ensipuuroa Nalle-vellijauheesta. Eli vähemmän vettä tai maitoa, kuin ohjeessa. On ihanan sileetä puuroa, joten syömään opettelevalle hyvää. Ohjeessa tosin sanotaan, että kiehuvaan veteen jauhe, en koskaan onnistunut tässä, vaan aina paakkuihin meni. No, tein sitten niin, että sekoitin kylmään veteen, ja kiehautin sitten.
Vaihtoehtoina löytyy kaura- ja neljän viljan -vellit, ja ovat kotimaisia.
Aloitin Tuttelin ensipuurolla, eli vadelma-kaurapuuroa valmiina tetrassa. Hyvin putoo.
Ihmettelen vähän miksi pitäisi ostella näitä vauva-puuroja tai vellejä, koska puurot voi tehdä ihan tavallisista hiutaleista. Tulee ainakin paljon edullisemmaksi. Meillä on ainakin tehty kaikkia puuroja, aloitettu kauralla, sitten riisihiutaleista, neljän viljan hiutaleista, ohra- ja ruishiutaleista. Keitetty veteen paksuhko puuro ja sitten lisätty korviketta jolloin sopivasta jäähtyykin siinä samalla. Turha ainakaan totutella vauvaa todella hienoihin puuroihin, koska olen kuullut monen sanovan sitä, että kun ei meinaa mennä alas kun on vähänkin kokkareita tms. Minusta se on ihan totuttelukysymys, varmasti on vaikea totutella kiinteään ruokaan, jos on kaikki mössätty aivan samettisen sileäksi ja vielä ruokittu pelkällä maidolla puolivuotiaaksi! Sitten omatekoisia hedelmä- ja marjasoseita puuroon makuvaihteluksi niin kyllä hyvin maistuu.
minkä ikäisenä olette alkaneet antamaan puuroa?? teen kyllä mielellään itsekin..