Perunoita grilliin

Luin aikaisemmin jonkun reseptin perunoista grillissä. Nyt en kuitenkaan löydä mitään reseptiä.. Eli perunoita laitettiin folioon grillauskastikkeen kanssa.. Kuinka kauan, minkä kokoisia paloja (lohkoja, viipaleita)? Jos joku osaa auttaa olisin erittäin kiitollinen!
3333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Joo, itse kans jostain luin tollasen reseptin. Itte tein sillain, että laitoin perunan siivuiks, oliskoos ollu sellasia vajaan sentin paksusia, eli aika paksuja. Sitten laitoin sipulia kanssa reilun kokosina paloina. Päälle tavallista krillauskastiketta mitä saa kaupasta, ny en muista mitä oli, mut samapa toi kai. Sit aineet filionyyttiin. Tein jokaiselle ruokailijalle oman nyytin niin pysyy vähän paremmin kasassa jne.. Mausteitahan voi lykkiä oman maun mukaan... chili voi olla kova sana tai sit erilaiset yrtit.. kokeilemalla selvii..

Jaa kuinka kauvan kestää... Mitääs siihen olis menny, en muista, ehkä puol tuntia ja sit voi vähän tökkiä perunoita jollain tikulla, kyl sen sit tuntee onko kypsää :-) Hirveen kuumalle krillille ei kannata laittaa, ettei perunat pala filioon :-)

Äänestä

Ajattelin itse tänään kokeilla grilliperunaohjetta jonka juuri luin jostain lehdestä. Kuulosti ainakin herkulliselta. Uuniperunaksi sopivia perunoita viipaloidaan pituussuuntaan n. 1 cm paksuisiksi viipaleiksi ja voidellaan esim. oliiviöljyllä. Viipaleet nostetaan grilliritilälle ja paistetaan kummaltakin puolelta kunnes ovat kauniin ruskeita. Tämän jälkeen perunat nostellaan kulhoon ja päälle ja kerrosten väliin ripotellaan kevyesti merisuolaa ja mausteita tai yrttejä ( ohjeessa muistaakseni silputtiin tuoretta basilikaa).

Itse olen kokeillut myös mainitsemiasi folionyyttejä. Valmis pakasteena ostettava peruna-sipuli-sekoitus sopii tarkoitukseen oikein hyvin. Nyyttiin voi myös halutessa laittaa makua tuomaan esim. sinihomejuustoa, fetajuustoa, helposti kypsyviä kasviksia (esim. tomaatti, kesäkurpitsa), oliiveja ym.

Herkullista grillikesää!

Äänestä

perunat on mahtavia ihan paloina grillattuina ja sitten smetanan kanssa nautittuna.. kokeile itse! ei tollaseen ohjeita tarvitse!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


resepti hukassa kirjoitti:

Luin aikaisemmin jonkun reseptin perunoista grillissä. Nyt en kuitenkaan löydä mitään reseptiä.. Eli perunoita laitettiin folioon grillauskastikkeen kanssa.. Kuinka kauan, minkä kokoisia paloja (lohkoja, viipaleita)? Jos joku osaa auttaa olisin erittäin kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu