Hullu vaimoni väittää

kaikki tähdet mitä näemme ovat aurinkoja????????
Ei kai voi pitää paikkansa......
172645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllähän se näin on. Koko ja muutamat muutkin seikat saattavat olla vähän erilailla kuin omalla Auringollamme, mutta periaatteessa kaikki taivaalla näkyvät tähdet ovat samanlaisia palavia vetypalloja kuin Aurinkommekin. Eli vaimosi on oikeassa!

Äänestä

Osa on planeettoja ja linnunratoja... yms. roinaa.

Äänestä
  • Aivan, jos tähdillä tarkoitetaankin kaikkia niitä valopilkkuja, jotka pilvettömällä yötaivaalla näkyvät, niin sitten on näin. Olen pahoillani; ymmärsin vaistomaisesti, että kysyjä tarkoitti nimenomaan oikeita tähtiä.

    Äänestä

Varaat ajan neuvolaan ja siellä yhdessä pohditte asiaa. Saattaisi olla kysymyksessä VALERASKAUS?

Äänestä

ainakin 99% näkyvistä tähdistä on isompia keskikokoisia(Pääsarjan kuten oma aurinkomme) ja penempiä aurinkoja

Äänestä

Vaikka aurinko onkin tähti, se ei tarkoita että kaikki tähdet olisivat aurinkoja.

Sehän on sama kuin väittäisi että kaikki autot ovat mersuja. Kaikki mersuthan ovat autoja.

Tämä on vähän näsäviisastelua. Aurinko on lähimmän tähden erisnimi.. eikös se tunneta myös nimellä Sol? Aivan kuten maa on Tellus.

Äänestä
  • Riippuu vähän siitä, mitä tähdillä siis tarkoitetaan. Jos sanotaan "tähti" arkipäiväisessä kielenkäytössä, jolloin sillä tarkoitetaan pilvettömällä yötaivaalla näkyviä pieniä romanttisia valopilkkuja :) niin silloin kaikki tähdet eivät ole aurinkomme kaltaisia vetypalloja, vaan sekaan mahtuu aurinkokuntamme planeettoja (Mars näkyy näinä päivinä tosi hyvin!) kuin myös toisia galakseja, jopa satelliitteja... Jos taas sanotaan "tähti" tähtitieteellisessä merkityksessä, silloin kyseessä on poikkeuksetta joko täysin toimiva tai sitten sammumassa oleva vetypallo, jollainen meidänkin Aurinkomme on.

    Äänestä

  • Vrt. Kuu ja kuu.
    Jälkimmäinen tarkoittaa kuuta yleensä ja ensimmäinen omaa planeettaamme kiertävää.
    Ja kysyjä kirjoitti auringoista.
    Ja näsäviisastelu jatkui.

    Äänestä

Mitäs luulet niiden olevan? Taskulamppuja?

Äänestä

Ystäväni kertoi muutama vuosi sitten, että tähdet ovat aurinkoja. Lopulta uskon sen. Mutta, äärettömän vaikeaa sitä on käsittää...enkä edes yritä. Romanttisempaa on pitää jalat maan pinnalla ja antaa tähtien tuikkia vaan tähtinä...Auringon tuikkiminen tähtitaivaalla tuntuu romantikosta aika hullulta, vaikka se totta onkin.

Äänestä
  • Hmmm... onks tää naisen logiikkaa... ?

    Äänestä

  • Jees pooks pallinaama kirjoitti:

    Hmmm... onks tää naisen logiikkaa... ?

    ja pöh

    Äänestä

  • Jees pooks pallinaama kirjoitti:

    Hmmm... onks tää naisen logiikkaa... ?

    Hyvä oivallus.... tämä taitaakin olla just sitä naisen logiikkaa...järkeä sopivasti...ja tunnetta sopivasti!

    Äänestä

  • Voiko Suomessa oikeasti päästä peruskoulusta omaamatta noin alkeellista yleissivistystä. Ei kovin vahvasti mee :(

    Äänestä

Eikös se ole niinq päinvastoin haha aurinko on tähti nääs.

Äänestä

Jos tähdet olis yhtä isoja kun aurinko, niin eihän ne mahtus taivaalle. Ymmärtäähän ton tyhmempikin.

Tähdet on sellaisia tuikkuja kun joulukuusessakin. Koita pistää tämä järki vaimos päähän.

Äänestä
  • mä todellakin toivon, et toi oli vitsi... mut siltä varalta, että olisi olemassa joku noinkin tyhmä olio, niin monet tähdet ovat monta kertaa suurempia kuin Aurinko. ja jos näin ei olisi, niin ei olisi olemassa neutronitähtiä eikä mustia aukkoja. ja niitähän ON. tähdet ovat tähtiä, Aurinko on tähti. No niin noin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


What??? kirjoitti:

kaikki tähdet mitä näemme ovat aurinkoja????????
Ei kai voi pitää paikkansa......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu