Suomi kuuluu sydän- ja verisuonitauteja, osteoboroosia ja diabetesta sairastaviin kansoihin siitä syystä että täällä aurinko paistaa kesällä niin korkeelta että auringon säteet menevät kehon läpi luihin asti. Tämä aiheuttaa sen että luista liukenee kalkki ja se jämähtää verisuoniin ja haimaan. Tästä syystä kannattaa syödä rasvaisia liha - ja maitoruokia koska ne estävät auringonsäteiden läpäisyn. Talvella myös varastoon.
Jepu
Boreaalis
2
142
Vastaukset
- loogiggo ja ebistemoloki
päätelmäsi meni jo siinä päin vittua, että täällä aurinko ei paista korkeelta edes kesällä, vaan hyvin matalalta. keskitalvella suuressa osassa maata aurinko ei edes paista. sen takia suomalaiset saa 11kk putkeen liian vähän d-vitamiinia. itseasiassa koko homma meni päin vitsiä jo siinä, että se on osteoporoosi...
- Boreaalis
Tutkimukset on tutkimuksia. Olen itse huomannut että aurinko paistaa. Viimekesänäkin niin voimakkaasti että meni läpi ja suhina kuului kun D-vitamiinia muodostui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912