muinaisten ihmisten pituus

167 cm

En nyt oikein tiedä onko tämä oikea palsta kysyä asiaa, mutta jos joku osaisi vastata niin olisin hyvin iloinen :) Minua on askarruttanut minkä pituisia muinaiset ihmiset keskimäärin olivat. Kuinka paljon ihmisen keskimääräinen pituus on kasvanut parissa kolmessa tuhannessa vuodessa? entä minkä pituisia ihmisten voisi olettaa olevan vaikka 3000-luvun alussa? Itse olen n 167 cm. Kuinka kauan minun pitäisi mennä ajassa taaksepäin, että olisin huomattavan pitkä naiseksi?

9

4600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkuiasaineesta

      Tuo vaihtelee aikakausittain. Runsas ravinto joka on proteiinipitoista kasvattaa pitkiä ihmisiä...niinn kuin viime vuosisatana on nähty, ihmiset ovat pitempiä.

      On muinaisia kansoja, jotka ovat olleet hyvin kookkaita. Esim.preeriaintiaanit söivät paljon puhvelinlihaa, ja olivatkin lähes parimetrisiä jotkut yksilöt, vaikka intiaanit yleensä ovatkin lyhytkasvuisia.

      • se lyhentää kasvupituutta

        joo enne on ihmiset ollu noin 130-150 senttiä ja keripukki on tehny vääräsäärisiä ja hampaat on lähteny jo nuorena pois tv:timantti härmästä


    • museoon

      katsomaan vaikka sata vuotta vanhoja pukuja. Pikkuruisia ovat jo silloin olleet.

      • suti

        Olen 165-senttinen, kohtalaisen hoikka naisihminen enkä ikimaailmassa saisi itseäni ahdettua Kansallismuseossa näytteillä oleviin haarniskoihin. Ja kuinka lyhyitäkin ne miehet ovat olleet! Takuulla paljon alle 160 cm.


    • Tuota tuota.

      Ihan kiinni ruokavaliosta. Kaiketi lähinnä eläin proteiineita. Japanilaisten keskipituus on kasvanut 1950-luvulta lähtien, kun ruokavalio on alkanut sisältää enemmän punaista lihaa kalan kustannuksella. Eli vastaten viestiisi: 1930-luvun Japanissa olisit pitkä tyttö.

    • Korsto aikanani

      Minä olin 1970-luvulla luokkani pisinpiä (176cm). Isäni oli aikanaan kylänsä pisinpiä (170cm).

      Jos tuo laskukaava pitää paikkansa oli esi-isäni 1700-luvulla noin sentin kokoisia. Toisaalta lapseni lapset sortuvat parin sadan vuoden jälkeen omaan painoonsa.

    • asdewr

      Keskipituus vaihtelee nykyäänkin eri kansojen välillä hyvin paljon. Samoin hajonta kansan sisällä on todella suurta. Suomessa miehiä pidetään normaalipituisena, oli pituus sitten 160 cm tai 200 cm. 175 senttinenkään nainen ei ole kai mitenkään huomattavan pitkä?

      Viikinkien keskipituus oli miehillä 172 ja naisilla 158-160 cm /1/. Heitä pidetään hieman pidempinä kuin muita eurooppalaisia siihen aikaan. Viikinkiaika sijoittui välille noin 800-1025. 168 senttinen nainen olisi siis keskimääräistä pidempi, mutta ei varmasti mikään poikkeuksellinen ilmiö.
      Samaan aikaan, tai vähän aikaisemmin, ainakin erään ryhmän keskuudessa suomessa oli keskipituus miehillä alle 160 senttiä ja naisilla alle 150 senttiä /2/. Nuo alkaa olemaan jo sellaisia mittoja, että 168 senttinen nainen olisi ollut aika amatsoni :). Toisaalta saattoi hyvin olla, että Suomessa eli silloin kahta ihmistyyppiä: pitkää ja lyhyttä. Kyllä Suomesta on rautakauden haudoista arvioitu liki 180 senttisiä naisiakin.
      Toisaalta vielä aikaisemmin, 30 000 vuotta sitten ihmisten keskipituus oli suurempi kuin keskiajalla. Miesten peräti 177 senttiä ja naisten 165 senttiä /3/! Ilmeisesti syynä tuohon alentuneeseen keskipituuteen oli huonompi ravinto (toinen mahdollisuus luonnovalinta...).

      Varhaisimpien muotojen Homo sapiens (150 000 vuotta sitten) oli pituudeltaan lyhempi kuin nykyään, keskipituus saattoi olla jopa tuon rautakauden suomalaisen luokkaa.

      Oikeastaan ihmisen keskipituus ei ole kasvanut parissa kolmessa tuhannessa vuodessa juuri ollenkaan; riippuu toki mitä kansaa tarkastellaan...

      Eli jos haluaisit herättää huomiota pituudellasi, sun pitäis palata ajassa takaisinpäin tuollaiset 1500 vuotta, olettaen että pysyt(?) Suomessa; Norjaan tai Ruotsiin ei kannattaisi mennä. Liian pitkällekään ei kannata matkustaa ajassa, olisit jälleen vain harmaata massaa.

      1 http://koti.kontu.la/jsalonen/jani/main_viikingit.html

      2 http://www.isokyro.fi/matkailija/?navi=0,3,25
      3 http://compuline.fi/ComDocs/Suomi/uushlp/html/fin-1gbj.htm

      • Jussi

        "Miesten peräti 177 senttiä ja naisten 165 senttiä /3/! Ilmeisesti syynä tuohon alentuneeseen keskipituuteen oli huonompi ravinto (toinen mahdollisuus luonnovalinta...). "

        Taispa olla yhtenä syynä keskipituuden alenemiseen maanviljelykseen ja hiilihydraattipitoisen ravintoon siirtyminen. Huonolaatuinen safka, joka sisälsi vähän valkuaista.

        Samaan aikaan riista väheni ilmaston muuttumisen myötä, joten nomadienkin elämä kävi ankeammaksi.

        Miten käy nykyisten kasvien syöjien? Taitavat kääpiöityä koko lössi parissa sukupolvessa.


      • asdewr
        Jussi kirjoitti:

        "Miesten peräti 177 senttiä ja naisten 165 senttiä /3/! Ilmeisesti syynä tuohon alentuneeseen keskipituuteen oli huonompi ravinto (toinen mahdollisuus luonnovalinta...). "

        Taispa olla yhtenä syynä keskipituuden alenemiseen maanviljelykseen ja hiilihydraattipitoisen ravintoon siirtyminen. Huonolaatuinen safka, joka sisälsi vähän valkuaista.

        Samaan aikaan riista väheni ilmaston muuttumisen myötä, joten nomadienkin elämä kävi ankeammaksi.

        Miten käy nykyisten kasvien syöjien? Taitavat kääpiöityä koko lössi parissa sukupolvessa.

        "Taispa olla yhtenä syynä keskipituuden alenemiseen maanviljelykseen ja hiilihydraattipitoisen ravintoon siirtyminen. Huonolaatuinen safka, joka sisälsi vähän valkuaista. "

        Näinhän siinä taisi käydä. Taisi jossain vaiheessa olla vielä pieniä katovuosiakin.


        "Miten käy nykyisten kasvien syöjien? Taitavat kääpiöityä koko lössi parssa sukupolvessa."

        Usein ne kasvissyöjät, jotka perustelevat veg...suuttaan terveydellä, ovat sen verran olla järkeviä, että kiinnittävät protskun saantiin riittävästi huomiota. Nykyään kun vielä löytyy urheiluravinnepuoleltakin vaikka mitä jauhopussia: hera-, maito- ja kananmunaproteiineja, sekä niille fundamentalistisimmille soija- ja riisiproteiineja.
        Yllättäen huonommassa jamassa proteiininsaannin suhteen taitavat olla kaikkiruokaiset nuoret tytöt. Välttävät punaista lihaa (ja siinä sivussa myös kanaa ja kalaa), mutta eivät tajua ottaa mitään korvaavaa tilalle. Maitotaloustuotteitakaan ei käytetä. Ruokavalio on sitä leipää ja salaattia, sekä kouluruokailussa joku pieni lihanmötikkä :)


        Eipä tuo ravintokaan ihan kaikkea auta.
        Itse olen 170 senttinen mies ja pienenä söin aivan varmasti paljon proteiinia ja riittävästi energiaa. Isä taitaa olla suunnilleen saman mittainen, ehkä jopa pari senttiä pitempi. Meidän suvussa ei vain niitä hujoppeja löydy, eikä löydy kasvissyöjiäkään :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe