Markkinavoimien ahtopaineessa syntyy länsimaisen kulttuurin arvot. Kyvykkäimmät ja osaavimmat tulevat valituiksi lakeja säätämään ja nämä lyövät kättä tuotantopuolen valtaeliitin kanssa ja risteytyvät keskenään. Perässä seuraa lainkuuliainen kansa joka ei ymmärrä olevansa orjan asemassa. Jos ymmärtääkin, niin nielee tämän mukisematta ja ottaa sen minkä saa. Ja sen mitä saa niin kuluttaa ja rakentaa, tullen näin kannustaneeksi eliitin päämääriä. Kaikki kamppailevat asemansa säilyttämisestä. Eri syistä kykenemättömät jäävät jalkoihin ja heille jää almunsaajan osa. Vaikea on ihmisen osa silloin. Onko mitään tehtävissä?
Harvojen valta
5
262
Vastaukset
- herra?
Kuka sitten tekisi orjan työt, jos kaikki orjat olisivatkin herroja?
>Kuka sitten tekisi orjan työt, jos kaikki orjat olisivatkin herroja?
Tietysti automatiikka, robotit, tekoäly..- vcbvnvnv
Yusa kirjoitti:
>Kuka sitten tekisi orjan työt, jos kaikki orjat olisivatkin herroja?
Tietysti automatiikka, robotit, tekoäly..tulevaisuudessa?
Eivät mitään, kuolevat sukupuuttoon. Koneet lisääntyvät. Lisääntyvät sitä mukaan, että ottavat loppujen lopuksi vallan eliitiltä ja ihmiskunta kuolee. vcbvnvnv kirjoitti:
tulevaisuudessa?
Eivät mitään, kuolevat sukupuuttoon. Koneet lisääntyvät. Lisääntyvät sitä mukaan, että ottavat loppujen lopuksi vallan eliitiltä ja ihmiskunta kuolee.Ikuinen tulonjakokysymys! Se ei ratkea ennenkuin sivistystaso saadaan selvästi nykyistä korkeammaksi tai singulariteetti ottaa ohjakset. Ei ole itsestään selvää, että singulariteetti tuhoaa ihmiskunnan. Mutta onhan se mahdollista.
- tuomionpäivän profeetta
Yusa kirjoitti:
Ikuinen tulonjakokysymys! Se ei ratkea ennenkuin sivistystaso saadaan selvästi nykyistä korkeammaksi tai singulariteetti ottaa ohjakset. Ei ole itsestään selvää, että singulariteetti tuhoaa ihmiskunnan. Mutta onhan se mahdollista.
Ihminen ja kone yhdistyvät?
..eikös se näin ratkea..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107622
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1095301Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163536Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293527Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352574Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?651373Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366