En tiedä kuuluuko tää pulma matematiikan puolelle mutta kuitenkin. Osaako kukaan ratkaista tätä tehtävää. Jos osaa niin saa luvan kertoa ratkaisun mulle.
http://www.sci.fi/~jpoyry/punaniska/pn0085.gif
Probleema
14
1241
Vastaukset
- Joku vitsi?
Pitäisikö sellainen olla?
- aödsfkj
Kyllähän se onnistui, mutta vähän hankalampi selittää...
Eka viiva siten, kun tuossa oikeannpuoleisessa punaniskan esimerkissä on se vasemmanpuoleinen viiva.
Toinen viiva samassa asennossa kuin vasemmanpuoleisessa esimerkissä oleva alempi viiva (kulkee lähempänä vaakasuuntaa), mutta nostettuna siten, että kulkee yläsakaran ja vasemman sakaran leikkauspisteestä (luoteessa...).
Tähden vasen sakara siis jakaantuu neljää kolmioon, yläsakara kahteen ja vasen alasakara myös kahteen. Kaksi muuta kolmiota ovat sitten ne koskemattomat oikea sakara ja oikea alasakara.- aödsklf
Joku vois kertoo, miten Gimpillä saa piirrettyä suoria viivoja :D
http://putfile.com/pic.php?pic=10/29308070368.gif&s=x10 - jupsjups
Tähden vasen sakara jakautuu tuossa kolmeksi kolmioksi ja yhdeksi nelikulmioksi, joten kolmioita on vain 9.
- aödsökfj
jupsjups kirjoitti:
Tähden vasen sakara jakautuu tuossa kolmeksi kolmioksi ja yhdeksi nelikulmioksi, joten kolmioita on vain 9.
Katos perkelettä.. Niipäs näköjään onkin. Ei se sit olekaan niin helppo tehtävä...
- Minä täällä
http://img487.imageshack.us/img487/9892/solution9zi.jpg
Ratkaisuun ei mennyt kahtakaan minuuttia, piirtämiseen ja uploadaamiseen sitten vähän lisää.- Minä täällä
Hotlinking ei näköjään toimi. Kuvan saa kuitenkin näkyviin, kun klikkaamisen asemesta copypastaa osoitteen tuosta osoitekenttään.
- asdöfk
Numeroilla 7 ja 8 ei ole kolmioita, tai sitten numeroilla 9 10...
Esimerkkien mukaan kolmio ei saa olla osa isompaa kolmiota. Voit siis laskea kolmioksi vain joko 9:n tai sitten 7:n (ja 9:n) muodostaman isomman kolmion. Et molempia. Muutenhan tuo tehtävä olisi vähän liian helppo ja siihen saisi paljon enemmänkin noita kolmioita :)
- jupsjups
Sain tuon ratkaistua niin, että yksi kolmio muodostui tähden ulkopuolelle. Onkohan sallittua?
- Dawnbringer
Pentagrammi on säännöllinen (5,2) - tähtipolygoni. Tällaiset säännöllisiä tasopolygoneja käsittelevät probleemat voidaan yleensä hyvinkin helposti yksinkertaistaa käyttämällä graafiteoriaa.
- pyntalogi
Näyttäisit helposti ratkaistavan ongelman ratkaisun sen sijaan että briljeeraat hienoilla termeillä.
- Hartuli
pyntalogi kirjoitti:
Näyttäisit helposti ratkaistavan ongelman ratkaisun sen sijaan että briljeeraat hienoilla termeillä.
NO mitä ihmettä? Ettekö ole vieläkään pystyneet ratkasemaan tätä. Luulin että oon jotenkin vajaavainen kun en itse osannut. Ei kannata koskaan aliarvioida tehtävää, vaikka se näyttäiskin helpolta.
- brutuz
..jo yrittää todistaa ettei ole mahdollinen ollenkaan..
- Hartuli
Niin sekin vois olla vaihtoehto, joten eikun yrittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909