1950-luvun Helsingissä

Helsinkäinen s 1945

Uskaltaako joku ruokahaluaan menettämättä tietää, millaista oli kouluruoka Helsingssä Lapinlahdenkadun kansakoulussa 1952-56.

Voin kertoa, mutta jokainen lukee sen omalla vastuullaan.

7

1248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikuttaa

      mielenkiintoiselta aiheelta

    • Jyväskyläläinen vm. 1952

      Omat muistoni ovat Jyväskylän kansakoulujen keskuskeittiön ruoasta 1959-63!

      Ruispuuroa. Ruispuolukkapuuroa. Porkkanavelliä. Mannavelliä. Ns. makkarakeittoa. Hernekeittoa. Kesäkeittoa. Pinaattikeittoa.

      Lisäksi oli näkkileipää, jonka päälle oli tarjolla vain etikkapunajuurta.

      • Vieremä vm. 1958

        Omat muistoni ovat Vieremän kirkonkylän kansakoulusta vuonna 1965-1969.

        Makaronivelliä, veripalttua, sylttyä, ns. juustoa joka oli pakko syödä, silakkalaatikkoa (suolapitoisuus noin 20 %), kiisseliä (venyi kuin vääpelin räkä).

        Vieläkään en ole oppinut syömään mitään näistä, sillä sen verran karmaisevia kokemuksia on näistä ruoista.


      • LHR
        Vieremä vm. 1958 kirjoitti:

        Omat muistoni ovat Vieremän kirkonkylän kansakoulusta vuonna 1965-1969.

        Makaronivelliä, veripalttua, sylttyä, ns. juustoa joka oli pakko syödä, silakkalaatikkoa (suolapitoisuus noin 20 %), kiisseliä (venyi kuin vääpelin räkä).

        Vieläkään en ole oppinut syömään mitään näistä, sillä sen verran karmaisevia kokemuksia on näistä ruoista.

        Yäk mitä oksennusta...


    • pupuli91

      Aika kamalaa jos se ruoka oli ihan pakko syödä. Ei tainnu olla opeilla paljon myötätuntoa niitä kohtaan jotka ei tykkää esim. veripaltusta.. hyi yäk.. musta tuntuu että siitä joko tykkää tai sitten ei missään nimessä tykkää ja sillon se on varmaan yhtä tuskaa syödä sitä..!

      • Marke

        Muistan, kuinka joskus 1960-luvun alussa tuli ainakin joihinkin Helsinkiläisiin kansakouluihin uutuusruokana tomaattimakkarakeitto. Se oli hailakanpunainen liemi, jossa kellui joitakin makkaranpaloja ja riisiä taisi olla myös joukossa. Keitto oli todella pahanmakuista ja poikkeuksetta kaikki inhosivat sitä. Siihen aikaan koulussa oli pakko syödä lautanen tyhjäksi, opettaja nimittäin vahti vieressä että kaikki tuli syödyksi. Tuon kouluaikaisen inhokkikeiton takia en vieläkään pidä tomaattikeitosta, oli se sitten kuinka hyvin valmistettua hyvänsä.


    • kohtalotoveri

      Ei tartte kertoa. Minäkin kävin Lapparia 1952-56.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10166
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4040
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3602
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe