Kalakastike

FiletOFish

Ostin etnisestä kaupasta pullon kalakastiketta kokeeksi, mutta se tuntuu haisevan kuin jalkahiki. Mihin sitä voisi käyttää, kuinka paljon ja pidätkö itse siitä? Entäs osterikastike?

6

2513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittoja

      thai tyylisiin keittoihin. ei tarvi hirveästi, ruokalusikan tai pari.

    • thai-keittiössä

      Kannattaa olla tosi varovainen sen kanssa. Muuten suomalaiseen makuun pilaa ruoan helposti. Puhuisin mieluumiin teelusikallisista kuin ruokalusikallisista. Fish sauce on käyttämällä valimistettu katkaravuista, saattaa siinä olla kalaakin. Se on erään lainen soijakastike siis. Se on tiukkaa tavaraa, jota Thaimaassa laitetaan suolaksi kaikkeen ruoanlaittoon.
      Osterikastike on ihan eri juttu, paljon lempeämpi maustaja. Ei sitäkään kuitenkaan voi paljoa laittaa. Kalaruokiin mainio maunvahvistaja.

      • I know

        Osta sitä seuraavan kerran niin johan sukat pyörii, vois vaikka lusikallla popsia sellaisenaan.


      • Chi
        I know kirjoitti:

        Osta sitä seuraavan kerran niin johan sukat pyörii, vois vaikka lusikallla popsia sellaisenaan.

        Aivan mielettömän hyvää!


    • puhut

      Tuossa seurustelut lähes 2v Thaimaalaisen kanssa ja kalakastike saa minunpuolestani olla ihan rauhassa pöydällä, vaikka Thairuoka on minun mieleni, nin kalakastiketta en syö.... mutta osterikastike on hyvää ja suosittelen ihan kaikille (hieman samaa, kuin HP-kastike mielestäni)
      Kalakastiketta ei juuri paljolti käytetä ruokaan, mutta osterikastiketta lisäämällä wokkiin tms..loppuvaiheessa tulee ihan hyvää..
      Makoisia ruokahetkiä..

    • fisuttaja

      Jos menet thaimaaseen tai no Suomessa thairavintolaan niin huomaat, että siellä käytetään useissa aterioissa kalakastiketta. Kalakastike voi tuntua itse käytettynä aluksi kovin voimakkaalta mutta tällä mausteella loihdit tajuttoman hyvät herkut!! oma suosikkini nykyään on lisäkekastike joka tehdään kalakastikkeesta ja siihen lisätään chilisuikaleita, valkosipulia ja vähä sokeria..nam nam..lihan ja riisin päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3694
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2038
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      92
      1584
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1080
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      87
      814
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe