Olen lukenut useita kirjoituksiasi ja voin todeta, että olet poikkeuksellisen innovatiivinen ajattelija, joka osaa soveltaa oppimaansa yhteiskunnallista tietoa omaan arvomaailmaansa ja jalostaa niistä mitä kekseliäimpiä ajatelmia. Olen monissa mielipiteissäsi samoilla linjoilla. Erityisesti yksilön identiteettiä sivuavat kirjoitukset tuntuvat omilta. Olet onnistunut akateemisen viitekehyksen avulla selittämään monia arkielämän ongelmia, todellista sosiologiainesta siis. Toivon jatkossakin erilaisia, massasta poikkeavia ja intellektuelleja esseitä.
T.I. Ruskeepää
alex86
3
3222
Vastaukset
- Miesasiamies
juu
- Anonyymi
Missä tämä ajattelija on nykyään?
- Anonyymi
Joskus kirjoitin kymmenisen vuotta sitten jotain palstalla sosiologian tilasta. Ruskespää suhtahtui nihkeästi - joskaan ei ihan tyrmännyt. Totesi vain, että niitä miehiä!
Kaipaisin empiiristä tutkimusta yhteiskunnan ilmiöistä, mielellään ongelmista. En hirvesti arvostanut tutkimusta, jossa vähemmän tai enemmän perustellen kehitellään ikiomia käsitehäkkiröitä, jolla ilmiöistä yritetään saada jotain irti. En toki kaikkea tuon tyyppistä kuitenkaan tyrmää: järkevääkin on seassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1243151Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352192Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032108Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301978Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441951Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101192Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12945Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77890