Perustelu: Useimmat eläimet osaavat olla juuri sellaisia kuin miksi ne on luotu. Ne osaavat tehdä oikeita asioita oikeaan aikaan. Suurimman osan ajastaan luonnonvaraiset eläimet nukkuvat, syövät tai etsivät syötävää ja harrastavat seksiä. Lopun ajan he tuhlaavat muihin hyödyllisiin asioihin kuten lauman välisiin suhdetoimintoihin. Eläinten ei tarvitse etsiä vastausta kysymykseen mikä on elämän tarkoitus, koska he tietävät sen jo.
Ihmiset eivät näin osaa toimia. Ihminen aina yrittää jotain vielä hienompaa ja upeampaa, se yrittää usein olla joku muu, mihin se on alunperin luotu. Tämän jälkeen se yrittää usein etsiä tarkoitustaan maailmassa. Kaiken näköinen spekulointi ja tyhjän jauhaminen on kaiken aikaa käynnissä maailman yksinkertaisimmistakin asioista.
Ihminen yrittää leikkiä Jumalaa siinä kuitenkaan koskaan onnistumatta. Ihmisten ansiosta maailma tuhoutuu, koska ihminen on niin tyhmä. Se tekee kaikkea epäolennaista, millä ei ole mitään tekemistä elämän kanssa. Jos ihmiset olisivat yhtä viisaita kuin eläimet, ihminen löytäisi paikkansa maailmalla. Sen ei tarvitsisi etsiä jatkuvasti jotain. Jos ihmiset olisivat yhtä viisaita kuin eläimet, maailma voisi paljon paremmin.
Eläimet viisampia kuin ihmiset?
6
466
Vastaukset
- jupsjups
Eläimet eivät varmaan kuitenkaan tiedosta tehtäväänsä tässä maailmassa, vaan ne toimivat vaistojensa varaisesti.
Jos ihmiset eivät käyttäisi kaikkea järkeään, niin me varmaan myös vain söisimme, joisimme, parittelisimme ja lepäisimme.- tuohon
pitäisi pyrkiä, kaikki muu ON turhaa! Jeps.
- elmorani
Jotkut eläimet kykenevät myös luovaan ajatteluun ja ongelmanratkaisuun. Tämä olisi mahdotonta, jos he toimisivat ainoastaan vaistojensa varassa. Lue uusin tieteen kuvalehti.
- MiracleMike
tai muuten samalla täydellisyyden tasolla kuin ihmiset. Monen monet eläimet toteuttavat lajinsa olemusta paremmin kuin useimmat ihmiset omaansa. Jo täällä vedotaan eläinkuntaan puolustettaessa homoseksualismia vaikka se, miten asiat eläinten keskuudessa ovat, ei puhu mitään siitä miten niiden tulisi olla ihmisten kesken.
- perussälli
hee olen itse pohtinutsamaa ja nyt hokasin, että täällähän on samansuuntaista, mutta hieman rajumpaa tekstiä ennestäänkin.
Kuitenkin haluan painottaa, että käsitteenä äly ei ole niin yksinkertainen, että sitä voisi suoraan verrata elämän tarkoitukseen. Ja "lajinsa olemuksen toteuttaminen" kuulostaa määritelmänä niin ihmismäiseltä. Minun mielestäni eläimet vain on. ihminen on siinä suhteessa poikkeava muista eläimistä. se ei kuitenkaan tarkoita, että olisimme parempia kuin muut elukat.
Mielestäni relevantti kysymys tämän keskustelun tiimoilta olisi:
"Miksi ihminen on erilainen kuin eläin?"
Joku selittää, että meillä olisi jokin Raamatullinen tehtävä huolehtia muista elukoista, mutta itse en oikein tiedä. - lisää kysymyksiä?
perussälli kirjoitti:
hee olen itse pohtinutsamaa ja nyt hokasin, että täällähän on samansuuntaista, mutta hieman rajumpaa tekstiä ennestäänkin.
Kuitenkin haluan painottaa, että käsitteenä äly ei ole niin yksinkertainen, että sitä voisi suoraan verrata elämän tarkoitukseen. Ja "lajinsa olemuksen toteuttaminen" kuulostaa määritelmänä niin ihmismäiseltä. Minun mielestäni eläimet vain on. ihminen on siinä suhteessa poikkeava muista eläimistä. se ei kuitenkaan tarkoita, että olisimme parempia kuin muut elukat.
Mielestäni relevantti kysymys tämän keskustelun tiimoilta olisi:
"Miksi ihminen on erilainen kuin eläin?"
Joku selittää, että meillä olisi jokin Raamatullinen tehtävä huolehtia muista elukoista, mutta itse en oikein tiedä.Miksi kissa on erillainen kuin koira ja miksi kala on erillainen kuin hiiri?
No vastaus siihen missä ihminen poikkeaa muista eliöstä on, että ihminen on älynsä (mitä se sitten lieneekin) ansiosta tietoisempi ympäröivästä maailmasta ja siksi pystyy näppärämmin käyttämään luontoa hyväkseen. Samantapaista älyä on varmasti joka eliössä, mutta ei samoissa määrin kuin ihmisessä. Muuten ihminen on kuin mikähyvänsä eläin eläinten joukossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957