olettko huomanneet sitä asiaa että, kivirannan kirjasto aiotaan lopettaa. Taas kaupukilaiset saavat pitää omansa. Kirjasto on koulun yhteydessä ja oppilailla käyttävät sitä ahkerasti, kivirannalla ei jää taaskaan mitään palveluita,postit ja pankit ovat jo vieneet.
kiviranna kirjasto
24
1088
Vastaukset
- sama kiviranta
joka salkkareissa on asianajaja laura kiviranta?
- Homma
On kyllä ikävää, että Kivirannalta kaikki palvelut poistuvat. Itsekin olen käynyt ko. kirjastossa paljon. Mielestäni siellä on paremmin uusia kirjoja kuin kaupungin kirjastossa.
- mutta
ette vastanneet onko se sama kiviranta joka on salkkareissa???????????????????????????????????
- asiakas
käy kirjastossa ottamassa selvää onko sama, jos osaat lukea hmmm...
- tällä
palstalla kysytään ja vastataan kysymyksiin.eli ei tarte lähteä moisen asian takia kirjastoon.joutaaki lakkauttaa kun pöpit ei osaa neuvoa
- suurkuluttaja
huomattu on, että aikovat lopettaa =(
Olen myös huomannut, ettei Tornion kirjastolla ole varaa hankkia kunnolla uutta aineistoa. Rahat eivät riitä.
Kunta joutuu valinnan eteen: onko kirjaston toiminnan kannalta tärkeämpää monta toimipistettä vai kunnollinen aineisto? Minusta jälkimmäinen. Mitä teemme monella kirjastolla, johon ei ole varaa hankkia kirjoja?
Tietysti olisi aivan ihqudaa, jos jokaisessa kaupunginosassa olisi kirjasto viimeisen päälle, mutta köyhä on kunta ja kasvu on unta.- mummu
Mitä sie höpötät, ei se lopettamisesta saatu säästö mittään uutta kirjastolle tuo. Kaupungin kassaan kilahtaa ja sieltä ikean tontile vilahtaa. siehä oot lapselinen...taijakki istua valtuustossa?Häh?
- vallanhimo
joo. kaupunkilaiskepulaiset ja maalaiskepulaiset vääntää kättä ihan tosissaan nyt kaupungin ns. palveluista. kyläpäälliköt uhkaavat jättää koko kepupuulaakin, jos ei joka kylään jää kouluja tai kirjastoja tai muuta puolustettavaa. supistusten syy on rajalla, turha kaunistella ja kierrellä. se vaatii kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahoja. ja nämä rahat kaupunkilaiskeput syytää syrjäkyliltä otettuina rajallaprojektiin niin että humina kuuluu, tosin haaparantalaiset näyttää syövän siitäkin parhaat eväät.kaupunkikeput lienevät niskan päällä. mitähän lopultakin seuraa kaikesta. konkursseja, talouden romahtamista, tulehtuneita suhteita, tasapainottomuutta, ja syrjäkylien näivettymistä.kaikki seurausta ahneudesta ja yhden puolueen ylimielisestä yksinvaltaisesta vallanhimosta, tosin siinä syödään jo omiakin. onko rajallaprojekti kaiken tämän arvoinen
- jonkun linkin
...mistä selviäisi, kuinka paljon kaupungin omaa rahaa rajalla projektiin menee? Nieleekö kaavoittaminen ja kunnallistekniikka tosiaankin kymmeniä miljoonia euroja?
- etsii
jonkun linkin kirjoitti:
...mistä selviäisi, kuinka paljon kaupungin omaa rahaa rajalla projektiin menee? Nieleekö kaavoittaminen ja kunnallistekniikka tosiaankin kymmeniä miljoonia euroja?
kaikki selviää kaupungin tahallaan alijäämäisiksi rakennetuista vuosittaisista budjeteista. Taitaa nyttenki jäädä liki 7 miljoonaa euroa pakkaselle. Siellä on linkkejä ihan tarpeeksi siellä tornitalossa. On eri asia selviääkö totuus sieltä.
- ei tule mittään
siitä kun se lopetetaan.Lapset siitä kärsii,onhan se koulun yhteydessä.JO on aikoihin eletty kun kaikki ilmanen pitää lopettaa.Päättäjät eivät arvosta kultturi palveluita joten äänestäkää ens kerralla niitä arvostavia,samat naamat siellä pyörii.Arpela ja Karunki rules....siellä säilyy kaikki.
- sodfpsj
Miksette käy siellä Kivirannan kirjastossa ? - itse olen jonkin verran käynyt ja eipä ole paljon tungosta ollut. On aivan turha itkeä palvelujen poistamisesta kun ette niitä edes käytä !
- lainaajat
Kyllä, huomattu on! mutta nyt mietinkin paljonko säästöä tulee euroissa, eli riittääkö rahat pelastamaan tornion kaupungin talouden?!!!!!Ja entäs kun koulu-uudistus tuo kivirannalle myös raumon ala-asteen, miten ne palvellaan? Rämällä, vanhalla kirjasto-autollako?!! Olen kuullut huhuna, että kulttuurilautakunta olisi itse halukas kaatamaan kivirannan kirjaston!!??Onko tietoa moisesta?
- huoliko
salmela on luvannut lahjoittaa linja-auton josta tehdään uusi kirjastoauto,johan on uusi ja komee.
- kivirantalainen
huoliko kirjoitti:
salmela on luvannut lahjoittaa linja-auton josta tehdään uusi kirjastoauto,johan on uusi ja komee.
Ei kirjastoauto pysty kaikkia kivirantalaisia palvelemaan. Ja mitä se hyödyttää kun autossakaan ei ole uusia kirjoja!
- nimien keräys
Eikö voitaisi laittaa nimilista kirjaston puolseta. Näinhän Keminmaalla tehtiin. Löytyykö
listan alullepanijaa esim. kappaan.- kelpaa
enää kirjasto autokaan.sama viedä teiltä loputkin palvelut sitten pois.
- JUKKA
kelpaa kirjoitti:
enää kirjasto autokaan.sama viedä teiltä loputkin palvelut sitten pois.
KYLLÄ KELPAA!!!!!!!!!!
SAATAIS VAIN UUSI AUTO, ENTINEN ON JO VANHA JA RESU - bussista
JUKKA kirjoitti:
KYLLÄ KELPAA!!!!!!!!!!
SAATAIS VAIN UUSI AUTO, ENTINEN ON JO VANHA JA RESUvois väsätä sen
- Ari
bussista kirjoitti:
vois väsätä sen
Kerroppas kuinka vanhasta saadaan uusi?
Ihmettelen todella! - fiksailee
Ari kirjoitti:
Kerroppas kuinka vanhasta saadaan uusi?
Ihmettelen todella!ja tuunaa,johan näyttää komeelta.
- ei kelpaa
JUKKA kirjoitti:
KYLLÄ KELPAA!!!!!!!!!!
SAATAIS VAIN UUSI AUTO, ENTINEN ON JO VANHA JA RESUtosi huonosti kirjoja siellä ja aikaa lainata noin 10 minuuttia, eihän siinä kerkee valita lukemista ja jos lapset mukana niin aika käy vähiin.Kirjasto-auto on todella kallis hankinta eiköhän sillä vielä ajele tuskin uutta on edes suunnitteilla.
- loput
ei kelpaa kirjoitti:
tosi huonosti kirjoja siellä ja aikaa lainata noin 10 minuuttia, eihän siinä kerkee valita lukemista ja jos lapset mukana niin aika käy vähiin.Kirjasto-auto on todella kallis hankinta eiköhän sillä vielä ajele tuskin uutta on edes suunnitteilla.
koulut niin johan se siitä.
- Terhikki
loput kirjoitti:
koulut niin johan se siitä.
Katkera koulukiistassa kärsinyt osapuoli??? Eiköhän tämä kirjastojen lakkautus koske nyt sinuakin kun kylistä loppuu koulut ja samalla kopautetaan (hiljaisuudessa ja koulukeskustelun kuumentamassa huumassa) kirjastot kumoon. Säästöjä ei taida siis tulla, tuolla mainitsemallasi tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078