Olen ihmetellyt seuraavan esimerkin mukaista potentiaalin käyttöä, joka on ainakin puhekielessä joillakin seuduilla varsin yleistä: "Mitä lie oli rohvessori ajatellut aparaattia konstruoidessaan?"
Onko tällainen potentiaalin perfektin käyttö joillekin murrealueille tyypillistä, kun se minulle itämurteisena vaikuttaa melkoisen oudolta ja kielikorvassa kipua aiheuttavalta?
Potentiaali
3
227
Vastaukset
- tarkoitat
Itse olen asusnut Etelä-Suomessa aina, eikä tuo kuulosta oudolta, itsekin puhun noin.
Mistä lie olet kotoisin?Vaikka olen elänytkin valtaosan elämääni länsi- ja pohjalaismurteiden alueella, lienen edelleenkin kielellisesti kotoisin savolaismurteiden alueelta.
- Topias
Itse ole samaa ihmetellyt.
Olisiko jotenkin ruotsin månne-kysymyspartikkelin heijastusta?
Senhän suomalaiset helposti väärin tulkitsevat apuverbiksi esimerkiksi tässä tapauksessa: "Kan denna sjö månne vara lämplig för gös..." Siinähän täytyy ilman muuta olla "vara"-infintiivi, koska sen vaatii "kan"... suomalaisen kielitajunnassa saattaakin sitten "månne"-partikkeli hahmottua apuverbiksi?
Månne-sanan partikkelius ilmenee kuitenkin helposti vaikkapa seuraavista esimerkeistä:
Månne är det sanningen om påskharen?
Är det månne Michael Faraday som står till vänster på övre bilden?
Väntar man månne på att läkemedelsföretagen självmant ska uppmana läkare att ...
Ruotsin esimerkin mukaisesti on sitten väännetty jotenkin nurinniskaisesti olla-verbin potentiaalimuodosta partikkeli, jota kaytellään vallan huolimattomasti indikatiivilauseissa mahtotapaa osoittamaan.
???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961