Erilaiset optiset harhat ovat erittäin yleisiä, ja niitä esiintyy miltei kaikkialla. Tähän voitaisiin kerätä erilaisia optisia harhoja ja niiden selityksiä.
Esim. Miksi hidastuva rengas näyttää pyörivän takaperin ja miksi televisioruuduissa juoksee raita videokuvassa?
Toki erilaiset mielenkiintoiset taipumis- ja taittumislmiöt ovat tervetulleita!
Optisia harhoja
13
1861
Vastaukset
- maukka
mulla on aina sunnuntaisin aamulla näköpiirissä sellaisia vaaleanpunaisia elefantteja. nekin ovat eräänlaisia optisia harhoja.
- minätässä
Mikä saa sinut luulemaan niitä harhoiksi?
- mainitsemasi asiat
Rengas näyttää pyörivän takaperin johtuen television virkistystaajuudesta joka on jotain 100Hz luokkaa. Eli ruutu päivittyy kerran 0,01s, ja jos rengas ei ole kerennyt pyörähtää tässä ajassa ns. n * täyttä kierrosta ja pyörimysnopeus pysyy vakiona niin näyttää siltä kuin rengas pyörisi takaperin, tosielämässä tämä ei tosin näy (ellei ole pahasti häikkää silmissä).
Raita juoksee televisiossa juoksee raita kuvattaessa näyttöä / toista televisiota samasta syystä kuin edellisessä jos virkistystaajuudet eivät osu kohdilleen.- hoono somoi
Ei voi mita
- Einsteinko?
Siis tosielämässä. Jokainen varmaan on ajanut maastopyörällä illalla katulampun valossa, muttei varmaan ole huomannu samaa kuin minä.
Tietyllä nopeudella ajaessa, kun katsoo pyörivän eturenkaan pintakuviota se näyttää pyörivän takaperin tai vauhtia sopivasti säätelemällä se näyttää kuin se ei pyörisi ollenkaa.
Tämä ilmiö johtuu minun tietääkseni siitä virran suunnan vaihtumisesta katulampussa, jonka vaihtojännite luonnollisesti aiheuttaa.
Samalla periaatteella toimii myös akselin kierroslukumittari, se aiheuttaa valonvälähdyksiä. Eli kun mittarin antamien valonvälähdysten määrä vastaa akselin pyörähtäneiden kierrosten määrää akseli näyttää olevan silloin paikallaan. ja mittarin asteikolta voidaan silloin lukea akselin pyörimisnopeus. - huomannut
Pölykapselin muoto ilmeisesti nuita saa näkymään! Kiihtyvän auton renkaat näyttävät pyörivän eteenpäin ja hidastuvan taaksepäin! Troposkoopilla nuita voi tarkkailla kokeellisesti sopivilla koevälineillä!
- Polarization
Yksi kiva harha on kangastus, jonka useimmat ovat nähneet kuumana päivänä tiellä: tiellä näkyvä "lätäkkö" on taivas, josta tuleva valo taipuu niin kivasti, että silmään tuleva valo näyttää tulevan tien pinnasta.
Mukavasti noita taittumiseen liittyviä harhoja voi tutkailla akvaarion avulla. Kun katselee yhtä kalaa eri suunnista, huomaa miten paljon vesi-ilma-rajapintakin aiheuttaa taittumista. Hauskaa on myös katsoa sivulta yläviistoon ja yrittää nähdä vedenpinnan läpi.
Myös ylhäältäpäin veden alle katsottaessa tulee helposti yllättäviä tilanteita, kun kohteet näyttävät olevan eri paikoissa kuin mitä oikeasti ovat. Tämän on varmaan jokainen tuulastaja saanut kokea.
Tuossa kangastuksen tapaukseesa kysehän on siitä, että ilman taitekerroin muuttuu lämpötilan mukaan, jolloin lähellä kuumaa asvalttia taitekerroin on pienempi kuin hiukan korkeammalla. Veden ja ilman rajapinnalla taitekerroinero on taas ilmeisempi. - airfoil
Lattialle tuli kerran sälekäihtimen varjo. Auringon editse kulki pilviä joka pehmensi varjoja, toisinaan tuli voimakas mielikuva kun katsoi varjoja lattialla että lattia on aivan kuin aaltopelti. Kun aurinko paistoi kirkkaasti niin silloin näyttikin sälekaihtimen varjolta. Pilven pehmentäessä varjoja, ilmiö oli voimakas ihan hullulta tuntui kuljettaa jalkaa lattialla joka on sileä ja näyttää aallokkaalta. Otimme valokuvia mutta ei näytä siinä samalta. Lattialla on puujäljitelmä muovimatto, tietysti saman suuntainen kuin varjot.
Toinen ilmiö on jo hieman pelottava. kerran lähdin kaverin luota kotini läheltä mennäkseni toisen luo satoi räntää ja oli pimeä. Eipä tullut kuin tuulilasi puhdistettua(hyi minua). huomasin alamäessä kaksoisladon (kaksi latoa joissa katos välissä) tienvarressa, ja kun olin kotoa vajaan kilometrin päässä. Rupesin miettimään missä minä olen, kun ei tässä tuollaista latoa ole, joko minä ajoin monta kilometriä. Tajusin vasta kun tulin oikeaan alamäkeen, että olin ylämäessä nähnyt ladon räntäsade oli luonut sellaisen vaikutelman että ajan alamäkeen, ja kun en sivuille enempää nähnyt, niin eksyin kilometrin päässä. Se on sellainen tunne, että nyt on mennyt kontrolli, ja yllättävän pelottava. - Polarization
Aurinko ja Kuu näyttävät paljon suuremmilta horisontin lähellä kuin korkealla taivaalla. Kyse on tietysti siitä, että korkealla ei ole mitään vertailukohtia koon määritykseen.
Tästä voi tulla hauskoja näkymiä: Kerran, kauan kauan sitten kun olin vielä nuori poika, olin kävelemässä illalla kotikuntani keskustassa. Kävelin ylämäkeen; mäen päällä on kevyenliikenteen väylän vasemmalla puolella rakennus ja oikealla suojatien merkki. Mäen harjan takaa ei näy rakennuksia. Lähestulkon säikähdin, kun suoraan edessä, rakennuksen ja liikennemerkin välissä paistoi lähes täysikuu. Ja kun se näkyi juuri maan pinnan yläpuolella ja olin oikealla etäisyydellä, se näytti poikkeuksellisen suurelta. Siis tietysti suurelta suhteessa rakennukseen ja liikennemerkkiin. Vaikuttava näky.- ertrt
te ette älyy mistää mitää hankkikaa elämä
- lool
ertrt kirjoitti:
te ette älyy mistää mitää hankkikaa elämä
nii hankikaa elämä
- Tsaarin kuriiri
ertrt kirjoitti:
te ette älyy mistää mitää hankkikaa elämä
Onneksi sinä olet hyvin asioista perillä. Trollaat viisi vuotta vanhaa viestiä, lapsi hyvä.
- huomannut
Voi esineet näkyä monistuneena! Useampilasisessa ikkunassa esiintyy heijastuksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922