Wordin kaavaeditori

Pikkutarkka matemaatikko

Onko kellään tietoa, että pystyykö Wordin kaavaeditorilla tuottamaan "oikeaoppisia" lukujoukkojen symboleita (esimerkiksi R, jonka pystyviiva on kahdennettu)? Olen kolunnut läpi joka paikan löytämättä keinoa. Käytössäni on kaavaeditorin versio 3.1.

4

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • word on huono

      Jos matematiikkaa tosissaan haluaa kirjoitella
      word ei sovellu se on todella huono, vaan
      parempi olisi käyttää TeX/LaTeX ladonta järjestelmää.
      Esim. windowsiin saa ilmaisen järjestelmän
      www.miktex.org
      (Ei tosin ole WYSIWYG, mutta matematiikkaa ei siten kirjoiteta)
      LaTeX-järjestelmässä kirjoittaminen tapahtuu vähän samaan tapaan kuin html-sivujen tekemisessä.

      • Pikkutarkka matemaatikko

        Olen kokeillut LaTeXia ja kyllähän sillä saa paljon parempaa matemaattista tekstiä aikaan. Aika ei vain riitä, jotta siihen voisi paneutua syvällisemmin (kuvien lisääminen yms). Kaavaeditorinkin kanssa pärjään ihan hyvin, koska kyse on vain lukiotason tekstistä, jossa ei tarvitse kirjoitella kuin vain jokunen parikymmentä kaavaa muutamalle sivulle.


    • Samuli

      Nuo liitutaululihavoidut kirjaimet ovat kyllä viehättävän näköisiä, mutta Wordin kaavaeditorissa niitä ei ole. Ehkä sellainen fontti on netistä jostain saatavana?

      Lukujoukkoja on muuten aikanaan merkitty painotekstissä lihavoiduilla kirjaimilla. Nuo kahdennetun viivan kirjaimet ovat sitten syntyneet opetuksessa taululle kirjoittamisen nopeuttamiseksi ja sieltä löytäneet tiensä painotekstiinkin. Eli liitutaululihavoidut lukujoukkomerkit eivät välttämättä olekaan mitenkään oikeaoppisempia kuin ihan vain lihavoidut kirjaimet.

      Joissain kirjoissa on näkynyt lukujoukkoja merkittävän fraktuurallakin, eli sellaisilla goottilaisen näköisillä kirjaimilla. Hienoja ovat nekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      126
      8897
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      145
      5374
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3825
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3585
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2634
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      358
      1562
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1557
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      71
      1410
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe